Dnes jen odpočinkově. Alsaská vína z Hunawihru přijela nečekaně brzo už v úterý. Nádo gruzíť, psal jsem v pátek spedici, v úterý dopoledne se nakládalo (gruzilo) a po osmé večer jsem vína vyložil. Všechno jsem už zabalil a rozeslal, pár malých rozvozů zůstalo na další dny. Hladké převzetí narušila jen nečekaná výměna ryzlinku z Rosackeru 2014 za ročník 2015. Patnáctka je typičtější, víc alsaská a mohutnější než čtrnáctka, ale ta se mi zdála zajímavější. Teď si protiřečím, v pondělí jsem tady nadával na ty, kdo vyžadují něco úplně netypického (suchý kabinet z Mosely), a sám bych teď radši netypický Rosacker. Ale Riesling Rosacker 2014 byl fakt památeční :-)
Klasická ukázka mizerné novinářské práce: Ke konečnému podpisu došlo ve čtvrtek kolem osmnácté hodiny v jednom z londýnských hotelů. Dohodu se zástupcem United Edem Woodwardem prý Mourinho doladil nad lahví červeného vína. Dokonce i bulvární novinář vynechá tu nejzajímavější informaci: jaké víno pomohlo?
Klikám webem a dumám, co má společného degustace mečouna ve východních Čechách a šílený korporátní inzeráty? Je to pro stejný týpky?
Hektické dva dny s Alsaskem zapíjím základním Sylvaner Réserve 2015 z Cave de Hunawihr. Obyčejné víno na nenáročné popíjení na zahradě a jediná možná volba, jestli jste zahradu právě posekali (potom všechna bílá vína voní jaksi po Sylvánu :o) Na prvních poznámkách z 5. května nemusím nic měnit, je to dobře udělaná zábavná kusovka z podceňované odrůdy a potenciálně dobrého ročníku. Svěží a intenzivní vůně s velkou zralostí, citrusy a letní louky. V chuti podobně hodně vyzrálé v ovoci, s jistou jemností, ale vyzrálostí a vyšším alkoholem (13%) to není úplně typický Sylván. Hodně plný závěr a velmi dlouhá dochuť. Na tomhle Sylvánu se dají ukázat některá dilemata ročníku 2015 – kdo chtěl lehčí vína, musel sbírat hrozny dříve a vypořádat se s vyšší kyselinou. V Hunawihru (přinejmenším) některé hrozny sbírali vyzrálejší a museli se vypořádat s plnějším projevem a vyšším alkoholem. Tenhle Sylván by podle plnosti chuti vydržel i pár měsíců v bariku, ale to by už nebylo Alsasko Alsaskem. Nespekulujme o tom, co by kdyby a užívejme toho, co máme!