Univerzitní Sylvánské z Randersackeru a Würzburgu

Zápisky z pátečního večera ve würzburgském penzionu. Zpaměti jsem měl dojem, že letošní Univerzitní Silvaner je mnohem lepší, než loňský. Ale popořádku: jel jsem pro víno k Sauerům do Escherndorfu. Udělal jsem si studijní volno a vyjel o den dřív, že si dám degustaci v Randersackeru a večeři ve Würzburgu. Do randersackerského vinařství Trockene Schmitts (web) jezdím od roku 2017, většinou na skvělé milerky a sylvány. Univerzitní Silvaner mají na ceníku celou tu dobu, ale pokaždé jsem u nich byl ve špatnou dobu: buď ještě nebyl nalahvovaný nebo už byl vyprodaný. Vždycky mě lákal, zaprvé protože je to jen kabinet (zatřídění vpodstatě pro Silvaner velmi vhodné) a zadruhé protože je z randersackerské vinice Pfülben, což je podle VDP klasifikace Grosse Lage. A udělat z Grosse Lage trati jen kabinet je velká fajnovost, samozřejmě za předpokladu, že víte co děláte. Takže staré výsadby a strmé svahy, nějaká kooperace s würzburskou univerzitou (podrobnosti neznám, na webu se vinařství jen odvolává na to, že Pfülben původně patřil univerzitě) a asi i malý počet lahví, protože výborné víno a zároveň rarita. Až loni mi přivezl lahev kamarád, který jel na konci léta do Franků na dovolenou a vyžádal si tipy na ubytování i na degustace.

Ještě jedna odbočka, na degustaci mi pan Schmitt dal dvě milerky. Jednu lahvují do klasických bordeau lahví jako Rivaner. Je to ovocná voňavka, nesmírně přitažlivé aromatické víno s ovocnými chutěmi. Müller-Thurgau kabinett z francké placatky nemá přitažlivá aromata, ale má parádní svěžest, živost a slaně minerální dojezd. Ochutnal jsem i 2019 Randersacker Ewig Leben Silvaner kabinett a tady je svět naprosto v pořádku. Typický suchý sylván s citrusy a žlutým ovocem, lehké svěží pití. Univerzitní Silvaner z Pfulbenu měl loni trochu vyšší alkohol a jeho plnost mě trochu odrazovala. Letos má sice psaných 13% alkoholu, ale v chuti je všechno jak má být.

2019 Randersacker Pfulben Silvaner kabinett trocken, Trockene Schmitts
Poměrně  plná, čirá citronově žlutá barva, na nose lehce citrusy a květiny, za chvíli s rozmícháním jen perfektně čisté citrusy. V chuti citrusová kyselina, úplně suché, dokonalá harmonie, živost a svěžest. Zábavně pestré s drobnou texturou jakoby malých kamínků. Hodně dlouhé, v závěru se stále drží úvodní citrusová chuť a moc příjemný minerální tón, který připomíná chinin. Je to zároveň jednoduché, rafinované a strhující, vlastně málo ovocné a hodně minerální. Vyjímečně dobré. Senzační.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *