Sladká dvojtečka z Mosely 2019

Několik dnů s moselskými ryzlinky Weingut Karl Erbes 2019 končí. Po úvodním zápasu s právě nalahvovanými suchými víny konečně chválím. Inside info pro účastníky aktuální moselské bedýnky: závěrečné 2019 Spätlese z Würzgarten se lahvovalo o několik týdnů dřív.


2019 Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese
Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose lípa v květu a citrusy. Lehká svěží vůně. V chuti hodně plné a hodně sladké, kyselina bohužel zaostává. 9% alkoholu je na sladký Kranklei hodně, citrusy a tropické ovoce v chuti jdou až do přezrálých tónů připomínajících heřmánek (sušené bylinky). Myslím, že na botrytis to byl chudý ročník, takže je to jen přezrálost v chuti a vyšší alkohol s kořenitými tóny v závěru. Kultivované, s potenciálem do budoucna, ale v úsilí o harmonii zatím kyselina nestíhá. Mám podezření, že kabinetům prospěla brzká sklizeň a pozdní sběry to v horkém létě 2019 odnesly, ale za sebe dávám odklad hodnocení do října.

2019 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
8,5% alkoholu, tady je svět ještě v pořádku. Vzhled: světlá zářivá citronovka. Na nose hooodně zralé citrusy, rozinky, botrytis. V chuti je to podobné, hodně zralé, masité ovoce, výborná rovnováha s kyselinou. Sladká nepřevládá a chuť jde v závěru lehce doslana. Ananas, citrony, mandarinky, mango… spousta ovoce a minerální závěr. Je to trochu nenápadné, nic nevyčnívá a nepřebývá (asi bych snesl gram kyseliny navíc), a poprvé můžu konstatovat čistotu, klasický erbesovský parametr kvality. Vůně jde až do přezrálých tónů a v chuti se objevuje botrytis (rozinky), kterou jsem v ročníku 2019 vůbec nečekal, ale je to téměř dokonalé. Nádhera už teď, bez povinného doporučení čekat na říjen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *