Pozdní sběr s piemontskou šardonkou

Pondělí dalo potvrzení na včerejší příspěvek. Psal jsem o zkušebním hodnocení dvou ryzlinků a hned ráno byla v poště zpráva o prvním letošním kole Prague Wine Trophy, kde budou soutěžit i slaďáky. A taky pár změn oproti předchozímu ročníku.

Noty P1090267

PWT 2013 zavedla, že medaile dostávala všechna vína, která dosáhla odpovídajícího skore. 85-86 bodů byla stříbrná medaile, 86-89 zlatá a přes 90 velká zlatá. Spolu se změnou způsobu hodnocení (porotci mají najednou k dispozici 20 vín a můžou je srovnávat) to přineslo zvýšení počtu medailí. Stalo se, co jsem čekal: v roce 2014 se limity pro medaile zvednou. Stříbrná bude za 87 bodů a zlatá za 88-89 bodů. Na medaile z PWT bude těžší dosáhnout, bude to mnohem exkluzivnější záležitost.

Když někdy sedím večer nad vínem sám, napadají mě plány na nové bedýnky. V pondělní ranní poště zval e-mail k vytoužené návštěvě jednoho vinařství,  v neděli večer mi napsal Stefan Erbes z moselského Ürzigu: Ještě děláš ty bedýnky s výběry vín? Nabízím šest kabinetů od ročníku 2007 až do 2012! Nevím, jestli na ryzlinky není brzo (naposledy jsem je měl v bedýnkách v listopadu), ale německý kabinetní ryzlink je kategorie sama o sobě a s nastupujícím jarem mě to láká!

P1130743 Battaglio v předsíni

Nedosti na tom: v pondělí ráno mě budil telefonem dopravce se zásilkou piemontských vín: „Stojím před poštou a nemůžu Vás najít?“ Za půl hodiny jsme to vynosili do předsíně :o) V poledne přišla zpráva z tiskárny, že trička s motivem Piemontské Olympiády jsou hotová. Do toho jarní slunce, že se mi zachtělo vytáhnout na zahradu stůl a gril. Nemůžu za to, že mám kliku! :o)

V úvodním článku k piemontské bedýnce jsem se přiznal, že jsem Battagliovu šardonku vybral naslepo. Myslím, že to bylo poprvé, chtěl jsem snížit cenu a těšil jsem se na loňskou šardonku otvíranou už v únoru. Nakonec dala většina účastníků na moje doporučení a zaškrtla si místo ní Grignolino. Sám jsem jako první otevřel šardonku, pouhých 13 hodin po vyložení.

Piemonte Chardonnay 2013 DOC, Battaglio

P1130744 Chardonnay 2013 Battaglio

Víno přijelo utahané dlouhou cestou a kvůli tomu jsem málem ani poznámky nezapsal. Světlá odrůdová barva a svěže minerální vůně, nicméně celkový dojem byl nevýrazný, na hranici 80 bodů. Až po chvíli mě napadlo přelít víno do větší skleničky, ve vůni i v chuti se objevily nové barvy, pomohlo i ořátí. Ne všechny nové dojmy byly příjemné, některé animální, některé naopak ovocné. Víno se s časem proměňuje, stále  je svěží až do perličky na jazyku, minerální, ale odrůdově docela typické, i když hodně jednoduché až strohé. Lehké, s pěknou kyselinou, ale jednoduché pití na jarní sezení na zahradě. S nadějí, že týden po cestě předvede ještě něco navíc :o)

Počínaje úterkem začnu piemontské bedýnky distribuovat, jen doporučím účastníkům, aby dali vínům aspoň tři dny času na odpočinek po cestě. Podle šardonky soudím, že jim to pomůže.

1 komentář u „Pozdní sběr s piemontskou šardonkou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *