Pozdní sběr březnový

Zpráva o tom, že alkohol ničí koronavirus je nejspíš nepravdivá, ale dobře zapadá do mozaiky současného šílení :-) Radím nic nepodcenit a kdyby měla být dlouhá domácí karanténa, ať doma nechybí víno podle známé poučky: Bottle a day keeps doctor away! Za týden mají začít Grands Jours de Bourgogne a další týden Prowein. Pana Skleničky se to bohužel netýká, ale je zvědavý, jak do programu zasáhne virová epidemie (psáno v pátek, o víkendu se věci pohnuly a Prowein je odložen. V pondělí odpoledne byly zrušeny i Grands Jours, dubnový termín  VinItaly zatím platí).   

Londýnský winebar Vagabond nastěhoval svou pobočku do bývalé bankovní haly a stylově to oslavil „bankomatem“ neboli venkovní dávkovací mašinkou APM (Automated Prosecco Machine) ve stylu ATM bankomatů. Píše o tom Wine Spectator tady. Následoval výhružný dopis italského vinařského consorcia, nepomohlo ani přejmenování na Automated Bubbles Machine a za několik dnů mašinka zmizela. Zdá se mi to přehnané, když Consorzio toleruje rozlévané džbánkové Prosecco v benátských pizzeriích, tak by jim londýnský automat vůbec nemusel vadit.

V Toskánsku minulý týden neřádily vichry, ale Anteprima. Vlna degustací mladých vín pravidelně začíná Vernaccií di San Gimignano a pokračuje Vinem Nobile, Chianti a Brunellem. (Jestli máte čtyři minuty času, doporučuju horní video ze San Gimi.) Po loňsku jsem natěšeně vyhlížel první reporty z Montepulciana. Loni to začal blog Intravino a následiovaly dva další, ve kterých Tenuta di Gracciano dostala shodně 93 bodů za Nobile 2016 a 94 za Riservu 2015. Hned jsem se rozhodl vína přivézt a dodnes si myslím, že obě jsou skvělá. Už tehdy jsem si u Nobile 2016 říkal, jaká asi bude Riserva 2016? První report z Anteprimy je tady na Intravino, Gracciano podle něj má letos ve srovnání s ostatními producenty špičková vína. Vino Nobile 2017 – 92 bodů, Riserva 2016 – 95 bodů. Cha, a přitom ceny jsou spíš pod průměrem. Už se těším!

Tohle video je jen velmi nepřímo a vzdáleně spojeno s aktuální bedýnkou a Sauvignony z Loiry. Místo romanticky nudných fotek a videí (viz výše) si můžete vychutnat vinice v okolí Sancerre pohledem opravdového magora. Dejte mi dvě minuty a já vám dám celý svět :-)

Po předchozím videu asi přijmete s úlevou unyle romantické záběry a otravnou hudbu (proč je na všech propagačních videiích skoro stejná nudná hudba?). Možná jsem při propagaci aktuální sauvignonové bedýnky a apelace Coteaux du Giennois neudělal všechno, co jsem mohl. Tady jedno video místního Úřadu pro turistiku v Gienu.

Nakonec nekomentovaná zpráva pro zaujaté čtenáře: Sauvignony z Villargeau jsou objednané a zaplacené. Tento týden by je měla spedice přivézt. Zatím všechno běží podle plánu, přes víkend bych chtěl vína roztřídit a od pondělí 9. března rozvážet a rozesílat. Vydržte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *