Erbesovy ryzlinky 2019 potřetí, kabinety


Suchý začátek a polosuché pokračování poznámek o ryzlincích ročníku 2019 Weingut Karl erbes bylo poznamenané nedávným lahvováním. Měl jsem výčitky svědomí, že jsem vyburcoval pár desítek čtenářů ke koupi a nejlepší rada po první degustaci byla, ještě půl roku počkejte. Naději jsem viděl v kabinetech, protože ty jsou z podstaty lehčí, svěžejší a rychleji připravené k pití. Přeskočím nevysvětlitelnou záhadu, že zrovna německé kabinetní ryzlinky dokáží nazrávat ve sklepě deset nebo dvacet roků, a vrhnu se na první dva kabinety nového ročníku.  

2019 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer“
Buď mi stárnou oči nebo jsou letošní ryzlinky plnobarevnější, než byla řada předchozích ročníků. Plnější citronově žlutá, nic přehnaného, ale působí na mě trochu nazrálejším dojmem. Na nose typická Mosela s lehkou vůní lípy a výraznými citrusy. Svěží a slibné. V chuti lehkost, silnější kyselina, zralé citrusy, slušně plné tělo (na mladý kabinet v květnu), šťavnatost a důraz na citrusy. 10,5% alkoholu, zralostí a plností se blíží pozdnímu sběru. Zatím nejlepší víno z dosud otevřených a popisovaných, především pokud jde o připravenost k pití. Sevřenost a vyšší kyselina naznačují, že se ještě může zlepšovat, ale je to zatím jediné víno, které se dalo konzumovat hned po otevření, aniž bych si musel něco vysvětlovat nedávným lahvováním.

2019 Erdener Treppchen Riesling kabinett
Světlá citronově žlutá barva s drobným perlením na stěně skleničky. Ve vůni zralé citrusy a dojem z mokrého kamene. Hodně zralé ovoce. V chuti svěží s mírnou kyselinou a rychlým nástupem zbytkového cukru a zralých citrusů. Dost dlouhé, citrusové, kyselina se v nástupu chuti trochu ztrácí a víc se prosazuje v závěru. Za mě ještě chybí typická erbesovská čistota, chutě jsou nespojené a při ohřátí víno hodně ztrácí. 9% alkoholu. Vychlazené je dobře pitelné, ale za mě bude za tři měsíce o kus lepší.

2019 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett
Bez udání sladkosti na etiketě čili hodně sladký, s 8% alkoholu. Slušně plná citronově žlutá barva. Na nose typický projev ročníku, sevřený se svěžímu citrusy, tady navíc zralé ovoce jde až do medových tónů. V chuti výborná kyselina, citrony, málo zralý ananas. Dlouhé, středně plné, s jednoduchým sevřeným projevem. Za mě zatím nejlepší vzorek, lehkostí (a nízkým alkoholem) má nejblíž k typickým Erbesovým ryzlinkům minulých ročníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *