Burgundy od Berthenetů přijely!

Dobrá zpráva je, že ve čtvrtek přijely Burgundy od Berthenetů. Navzdory Covidu budu od pondělka rozvážet a rozesílat Berthenetova vína. Na oslavu jsem koupil flák francouzské paštiky a otevřel půlčíka, tedy poloviční lahev Berthenetových Les Platières.  

Při několika posledních dovozech jsem se jim vyhýbal. Nejspíš za to mohly počáteční rozpaky, v roce 2015 jsem špatně odhadl, jak víno školili (asi díky špatnému překladu při degustaci ve vinařství). Několik let jsem potom vsázel na nejpřitažlivější a nejoblíbenější z Berthenetových Premier Cru, Mont Cuchot. Letos jsem se rozhodl obejít se bez lacinějších a kvalitou kompromisních vín a vsadit na to nejlepší, Berthenetova Premier Cru, a došlo i na Platières. Na poslední chvíli jsem v ceníku objevil 0,375litrové lahvičky a připsal k objednávce krabici.

Montagny Premier Cru Les Platières 2018, Berthenet
Středně plná čirá žlutá barva, plnější citronovka se zlatavým odstínem. Vysoká smáčivost, mosty. Ve vůni krása, typická burgundská šardonka! Zralé citrusy a žluté ovoce, lehounce jablka, vůně vás navnadí na šťavnatou burgundskou kyselinu. V tom je malá zrada, ročník 2018 to s kyselinou nepřeháněl. Ne že by kyselina úplně chyběla, ale vydržel bych gram navíc, jak slibuje vůně. V chuti je kyselina zakomponovaná, víno oslňuje čistotou a ovocným projevem (citrusy, žluté ovoce), pocitově má vyšší alkohol (podle etikety 13,5%) a vyšší koncentraci. Ovoce je dokonale zralé, chuť a dochuť hodně dlouhá. Žádné taniny, víno je školené v nerezu a nechává vyniknout pěkně čistému minerálnímu závěru s trochou ohnivého koření. Moc se mi líbí. Před rokem mi ročník 2018 přišel hodně horký, plný, ale tady to neruší a Platières baví typickou Berthenetovskou čistotou. 91 bodů / 100, a to se držím při zemi.

Montagny Premier Cru Saint Morille 2018, Berthenet
Před rokem to bylo moje nejoblíbenější víno z berthenetovské kolekce. Nepočítám Givry a Perrières, protože na mě zbyly jen po jediné lahvi. Saint Morille byly na můj vkus uvařené horkým létem, ale protože bývají vždycky hodně lehké a tenké, tak to nevadilo. Letos mi paní Berthenetová doporučila místo původně objednaných 2019 koupit znova 2018, a protože jsem se nemohl rozjet do Burgundska a přechutnat vína sám, raději jsem ji poslechl. (Na horní fotce pan Sklenička uprostřed a paní Berthenetová vlevo.)

Zářivá středně plná žlutá barva, plnější se zlatavým odstínem. Na nose středně intenzivní citrusová vůně s typickým burgundským charakterem, stejně jako u Platières se ze vzhledu a vůně dá bez námahy poznat Chardonnay. V chuti středně plné, ovocité s citrusy a žlutým ovocem, lehké a krásně pitelné. Úplně suché s pěknou kyselinou, vzhledem k ročníku moc pěknou :-) Od loňska se zakulatilo a sladilo, ale neztrazilo svěžest. Baví mě jemná kamenitě minerální linka, která se v závěru prosazuje pod ovocem. Čisté a středně dlouhé, 13% alkoholu a krásně typický projev odrůdy a regionu. Za mě je to 89 bodů / 100. Přestože ocením pěknou kyselinu, z Platières jsou cítit lepší hrozny a dokonalý ovocný projev.

Jak se večer natahuje, získávám dojem, že jde o dvě vína vymyšlená do různých ročních dob. Lehké a osvěžující Saint Morille je dělané do letních veder, Platières jsou výborné do podzimních sychravých večerů. Odnesl jsem si pár soukromých vzorků do sklepa a vzpomněl si na americké volby. S několika bednama burgundských vín, co mám ve sklepě, teď můžou Američani přepočítávat hlasy až do února!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *