Biodynamický Sylvaner z Husserenu

BLOG P1240601 SYLV 3 CHAT

Už i na soutěžích vína se prosazuje srovnávací metoda, kdy hodnotitelé posuzují několik vín najednou, aby je mohli mezi sebou porovnávat a líp najít špičky. Tak jsem si taky k nedopitým vzorkům Sylvánského z bergholtzského vinařství Dirler-Cadé otevřel Sylván od husserenských biodynamiků Kuentz-Bas.   
Lákalo mě původně shrnout obě vína do jednoho článku, ale na přímé srovnání nakonec nedojde. Obě vinařství mají odlišné styly a obě vína jsou úplně jiná. V dnešním světě oblíbené zjednodušující soudy úplně nezavrhuju, ale v tomto případě se jim rád vyhnu. Sylvány od Dirler-Cadé jsou obecně krásná a jemná vína, která se oprostila od podceňované odrůdy a vzlétají vysoko nad ni. Sylvaner 2012 Trois Chatteaux od Kuentz-Bas naopak odrůdu mnohem víc ctí a přiznává. Jeden nebo druhý přístup se může hodit podle příležitosti, ke které víno chcete otevřít, a určitě bude zajímavé sledovat vývoj obou vinařství v budoucnosti.

P1250115 Sylvaner 3 CHATT Kuentz bas

Sylvaner 2012 Trois Chateaux, Kuentz-Bas

Vlastní hrozny z biodynamické produkce a hádal jsem na nějakou (nepřiznanou) Grand Cru vinici. Pěkná čirá a plná zlatožlutá barva, ve vůni byliny, tráva a kvasnicový podtón. V chuti suché s pěknou, až ryzlinkovou kyselinou, travnatými tóny a bílým pepřem. Je tam dobrá technologická hádanka v podobě oxidativních a lehounce kvasničních tónů, ale myslím si, že to bylo školené v nerezu na kvasnicích a kvasniční aromata jen svádí k záměně za sudovou oxidaci. Trochu žlutého ovoce a citron, ale jen střídmě, a v závěru mineralita typická pro některá vína Kuentz-Bas, křemenné tóny, které jsem na degustaci ve vinařství popisoval jako střelný prach. Je to výrazné a když si projdete celý sortiment vinařství, tak i nápadné. Odrůda a vinice (rozuměj mineralita) má u Kuentz-Bas přednost před ovocností nebo i vlastním stylem vinaře (to samozřejmě je styl vinaře, jen s poznámkou, že vinař-tvůrce dobrovolně ustupuje do pozadí). Je to čisté v provedení, výrazné a v praxi i lákavé, svádí k dalšímu napití.

V rámci ověřování degustačních dojmů z Alsaska jsem otevřel i „nepřiznaný Edelzwicker“ KB de Kuentz-Bas, ale vypilo se tak úspěšně a spokojeně, že na degustační poznámky ani nedošlo. Zběžně jsem zkontroloval, co jsem o víně napsal nedávno tady a radoval se z vína. Tohle určitě koupit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *