Sladký týden

P1260305 Erbes a ubrus

Osladil jsem si život, vybíral jsem vína do soutěže. To už dopoledne natáhnu ubrus, vytáhnu skleničky a plivátko, naliju si velkou sklenici vody a hraju si na porotu. Co mi nedá přes 90 bodů, to nepustím. Tentokrát to bylo přísný, nepustil jsem i vína přes devadesát. Nakonec jsem se spokojil s tím, že jsem z předem připravené sestavy pár vín vyřadil, takže si oprávněnost bodového hodnocení nebudu moct ověřit. Ale osladil jsem si život, zbylo mi dost načatých lahví. Samé slaďáky…  

P1120466 1976

2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Kranklay, Weingut Karl Erbes
Poslední lahve vína, které jsem dost úspěšně prodával. Vinař ho udělal jen 600 lahví, v Čechách se prodala asi pětina, 120 lahví. V roce 2014 Spätlese z Kranklaye nebylo, jen Auslese. To znamená, že ho bude ještě míň a bude dražší (dodatečně jsem se dozvěděl, že to nebyla vinařova kalkulace, ale nutnost daná ročníkem a vyzráváním hroznů).

Světlá světloučká citrónovka a mohutný nos z bezu, citrusů a lípy. V chuti stále ještě perlí na špičce jazyka, jemná kyselina s citrusy, hodně sladké, svěží, lehké se 7,5% alkoholu. Pomerančovo-grepový závěr chuti s jemnou mineralitou, dokonalá čistota projevu a jemnost, svádivé a veselé pití. S přísností 91 bodů/100 za kratší závěr.

2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes
Přelepka na lahvi oznamuje, že víno zrálo 11 měsíců v sudu na jemných kvasničních kalech. Ve skleničce plnější citronová barva, ve vůni těžší, důraznější a zemitější, lípa a citrusy až do citronové kůry. V chuti plnotučné, s dobrou kyselinou, svěží a lehké (7,5% alkoholu). Trochu jako když ve Photoshopu hodně doostříte fotku, zvýrazněný ryzlink s ovocným projevem a pěkným minerálním závěrem. Za mě jen 89 bodů/100, chybí mu víc elegance a jemnosti.

P1260261 5x ERBES

2014 Ürziger in der Kranklei Riesling Auslese, Weingut Karl Erbes
Výraznější citrusová barva, jemná ale intenzivní vůně citrusů a jen vzdáleně lípy. V chuti ještě hodně mladé s výraznou perličkou na jazyku, pevnou kyselinou s citrusy, která podrží spoustu zbytkového cukru, a hned od začátku výrazná mineralita. Trochu břidlicová, ale taky připomínající mokrý kámen z potoka. Trocha kultivované grepové hořčinky, celkově hodně botrytické a medové. Poznámky píšu deset hodin po otevření, hned po otevření bych víno soutěžit neposlal, protože kyselina trochu zaostávala. Po deseti hodinách to vidím úplně jinak, je to víno s velkým charakterem a snadno zapamatovatelné, ale možná není tak přesvědčivé hned po otevření, takže taky soutěžit nepůjde. 92 bodů.

Pokud jde o moselské ryzlinky, Erbese jsem (s vyjímkou několika velkých slaďáků) kompletně vyprodal. Příští týden zajedu do Ürzigu a přivezu. Žádnou moselskou bedýnku zatím na blogu inzerovat nebudu, ale kdo si chcete před zimou doplnit zásoby, napište mi na e-mail sklenicka@sklenicka.com!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *