Velký ryzlink z Mosely

Do třetice budu prudit s ryzlinkem wehlenského Joh. Jos. Prüma, a do třetice všeho dobrého: po vynikajícím a dobrém kabinetu dnes přijde fantastický, přímo špičkový pozdní sběr. K jednomu ze čtyř nebo pěti nejlepších vinařství na Mosele přidejte top vinici Sonnenuhr, špičkový ročník 2015 a navíc „dospělý“ formát Spätlese.  

2015 Wehlener Sonnenuhr Spätlese, Joh. Jos. Prüm
Zajímavost: na přední etiketě dokonce není uvedena odrůda (Riesling), jen vinice. Ve vedlejších údajích už je velkým písmem „Mosel Riesling,“ ale možná jde vinařství burgundskou cestou (kdo se o to trochu zajímá, tomu je jasné, že na Wehlener Sonnenuhr se nich jiného než Riesling nepěstuje). Korek už do poloviny promočený, ale druhá polovina drží. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose zralé citrusy a tropické ovoce (ananas), lípa, mokré listí u vody :-) Středně intenzivní, čisté a krásně sladěné. V chuti koncentrované, s vynikající kyselinou a ovocně-minerálním projevem. Zralé citrusy, tropické ovoce, aroma horké živičné vozovky, medové tóny. Podle údaje o alkoholu na etiketě (8%) musí být víno hodně sladké (odhadem 80+ gramů zbytkového cukru na litr), ale na první napití mě vůbec nenapadlo o tom přemýšlet nebo hledat zbytkový cukr. Je to dokonale harmonické, sladěná kyselina s cukrem i příjemnými minerálními tóny. Dost dlouhé a hlavně příjemné. Asi je to sladké, a je to dokonalé. Velké moselské ryzlinky jsou prostě sladké a tohle byl jeden z nejlepších, co jsem kdy ochutnal.

Pro samé ryzlinky by se nemělo zapomenout na nové Skleničkovy bedýnky s toskánským Carmignanem z vinařství Fattoria Ambra. Podrobně je to tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *