Šampion národní soutěže

BL P1180348-Kristus Liběchov
Především je to Liběchovská vinice kousek od Mělníka a suchý kabinet, 7,4 gramu kyselin a jen 4,5 gramu cukru. Ve Školním statku Mělník udělali v roce 2015 hned dva kabinety ze stejné tratě, ale tohle je ten medajlový, dvojnásobný vítěz národní soutěže. A jak se snadno napíše nebo řekne o soutěžích něco hnusného, tak tentokrát musím potvrdit, že jde o mimořádně povedený ryzlink. Navíc, připomínám, jde o kabinetní víno – snad se ta zpráva dostane i k těm, kteří „pijí jen pozdní sběry a výběry z hroznů!“  

Školní statek 2005

Školní statek Mělník býval zdrojem obyčejných, slušných i výborných vín za úsměvně nízké ceny, před lety jsem tam nakupoval podobná vína 120 až 150 kaček. Tentokrát jsem koupil v podnikové prodejně za 250 korun, což je citelný posun nahoru (případní další prodejci se těžko dostanou pod 300 Kč). Soukromě si můžu stýskat po starých dobrých časech, ale víno je skvělé a oceněné jako šampion národní soutěže, takže 300 kaček je stále úplně fajnová cena.

BL P1380242 RR 2015 ŠSM

Ryzlink rýnský 2015 kabinet, Školní statek Mělník
Na začátek předsunu jednu jedinou výhradu. Burgundská lahev mi k ryzlinku (a navíc takovému ryzlinku!) vůbec nesedí. Ještě na konci se zmíním o stylu vína, ale burgundská lahev je trochu faux pas.  Ve skleničce je plná citronově žlutá barva, čistá a zářivá. Na nose typický český suchý ryzlink s lipovým květem a jemnou citrusovou vůní, čistý a perfektně sladěný. V chuti suchý s dokonale uměřenou kyselinou, bez agresivity a spíš lehce zjemnělý či uhlazený. Poměrně komplexní tělo s ovocnými i herbálními tóny, středně plné a hodně jemné, harmonické. Ještě svěží, ale zároveň už zaoblené a bezvadně pitelné. V závěru jemně kořenité.

BL P1190393 Gala 2015 Kušina

Na etiketě je psaný extrakt 25,2 gramu na litr, ale když od údaje odečtu 4,5 gramu cukru, vyjde mi 20,7 gramu bezcukerného extraktu čili lehké víno. Skutečně ryzlink nemá důraznost a plnost pozdního sběru (i přes psaných 12% alkoholu), ale pravidelní čtenáři si vzpomenou na moje oslavné tirády na moselslé kabinety a vědí, že mi to vůbec nevadí a že beru kabinetní ryzlinky jako zcela svébytný žánr a odrůdě odpovídající formát. Lehkost, pitelnost, harmonie, čistota (!) a dokonalý odrůdový projev, a jako absolutní pochvala stylovost. Styl je parametr, který domácí vína většinou bolestně postrádají, ale dostat vzorek ve valtickém sklepení, většina čtenářů by snad musela trefit do Mělníka a do Školního statku. Za mě 91 bodů / 100.

2011 Kušina ŠSM

Odedávna končí webové reportáže z valtického Salónu vín stesky, že „takhle nevypadají typická domácí vína.“ Tak by se to dalo napsat i o rýňáku ze Školního statku – takhle sice nevypadají typické české a moravské ryzlinky, ale kdyby tak vypadaly, bylo by na světě mnohem líp. Jako vzor k následování pro vinaře i konzumenty, krásný domácí ryzlink.

2 komentáře u „Šampion národní soutěže

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *