Zpátky ke kořenům aneb které je to pravé Beaujolais?

BLOG P1310507 Mee Godard

Zcela nový příklad mimetických jevů předvedlo Beaujolais Mee Godard, Franz Heikertinger by měl radost! Pouze odkazuju na páteční text, postavený na myšlenkách biologa Stanislava Komárka, jeho odraz se mi naprojektoval i do úvodu dalšího textu. Stručně řečeno, k psaní pátečního komárkovského textu jsem si otevřel Morgon Côte du Py 2015 čili Beaujolais od vinařsky Mee Godard. Hned po otevření bylo víno úplně nepřístupné, koncentrované s pevným taninovým tónem, subjektivně téměř nepitelné. Po první skleničce jsem lahev odložil na schody do sklepa, kde v těchto dnech panuje teplota jistě přes dvacet stupňů. Pořizovací cena byla poměrně vysoká a tomu odpovídala moje nálada. Druhý den jsem víno přinesl rozhodnutý dát mu poslední šanci (=vylít po ochutnání). První slza ze dna velké sklenice byla dobrá až vynikající, následně jsem seděl venku na zahradě přemýšlel o tom, jestli se mimetické jevy dají najít i u kulturních rostlin jako je réva (a z ní vyrobené víno), která se už několik tisíc let šlechtí do podoby ve volné přírodě nemyslitelné a pěstuje se v monokulturách za vytrvalého a kontinuálního tvarování a všestranného ošetřování každé rostliny… dá se to popsat tak, že se víno první den brání vypití a odpuzuje konzumenta podobně jako slunéčko sedmitečné, které je tak hořké, že v přírodě nemá přirozených nepřátel? Jestliže ano, jde o mimikry, v biologii dosud nepopsaný příklad známého jevu, a Nobelovka je na cestě!

BLOG P1230371 Madonna ve Fleurie

O vinařce jsem už tady psal před osmnácti měsíci. Z návštěvy u ní a degustace jsem byl nadšený a věštil jí velikou budoucnost. Na druhou stranu musím dodat, že vinařka připravuje vína velmi koncentrovaná a s ambicí dlouhé archivace, a zřejmě tomu podřizuje i to, že první roky po nalahvování mohou být vína nepřístupná. Já jsem mezitím přečetl poznámky Kermitta Lynche, charakterizující „pravé“ Beaujolais jako lehké, snadno pitelné víno s nízkým alkoholem, a dokonce jsem se potkal s několika vinaři, kteří Beajolais právě tak dělají. Přesto první dva vinaři, které jsem ve Skleničkových bedýnkách přivezl, patřili do nejužší beaujolaiské špičky, ale s orientací na staré keře a koncentrovaná, extraktivní vína. V Beaujolais jsem byl všehovšudy pětkrát a strávil tam asi dva týdny, to se potom těžko soudí, jak má vypadat to pravé, tradiční Beaujolais :-)

BL P1380214 Morgon 2015 Mee Godard

Morgon Côte du Py 2015, Domaine Mee Godard
Těžší burgundská lahev, moderní jednoduchá etiketa a celokorek. Ve skleničce temná černorudá barva s fialovým okrajem, celkem jistě bez filtrace. Hodně výrazná vůně zralého ovoce, lesní plody, zpočátku důrazný „selský“ zeleninový tón, který brzy ustoupí vyšším, rafinovanějším aromatům lesa a ovoce. Trochu vystupuje alkohol a dělá z vůně lehce vzrušující parfémovou záležitost. V chuti hodně plné, extraktivní, vyrovnané. V těle zralé ovoce v komplexním provedení, pěkná kyselina a mírně nápadný alkohol, který projev posunuje do ohnivějších jižanských poloh, lehký taninový podtón a jemné teplé koření v závěru. Jsem zvědavý, jaké to bude za 3 až 5 roků, popravdě dříve bych další lahev ani nechtěl otvírat. Lehký taninový tón funguje jako varování a vybízí k dlouhému odkladu. Víno je nevídaně bohaté, sladěné a slibuje velikost, ale dokud má tolik taninů, je lepší je neotvírat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *