Potkali jsme se 18. dubna na otevřených sklepích v mâconském Viré. Vinař tam měl jen dvě bílá a dvě červená vína. Mâcon Burgy Rouge, co to je? zeptal jsem se. Pinot nebo Gamay?
To je výborná otázka, začal stejně jako by začalo devět z deseti Američanů (ale Bruno Goyard je Francouz). Ochutnejte sám! Poznáte, jestli je to Pinot nebo Gamay?
Byla by to hanba nepoznat, když jsem byl v únoru v Beaujolais :o) Ale bylo to těsné a bez čerstvé zkušenosti z degustací u nejlepších vinařů v Morgonu a Romaneche-Thorins bych to nedal. Barva byla naprosto jasně pinotová, vůně taky, krásnej Pinot! Až v chuti se projevilo Gamay. Vinař mi to shrnul jednoduše: Mâcon Rouge je vždycky Gamay. Kdyby to byl Pinot, muselo by to být Bourgogne Rouge. To je jedna výhoda cestování, setkávání a osobní zkušenosti. Už jsem to o Gamay a Mâconu nejspíš někde četl a zapomněl, ale po lekci v Clessé si to budu určitě pamatovat.
Domaine de Chervin
Bruno Goyard převzal vinařství v roce 2004 po svém otci, pět hektarů vinic v mâconském Burgy. Dnes je jedním z šestadvaceti členů sdružení Artisans Vignerons de Bourgogne du Sud (spolu se známějšími Bret Brothers a Héritiers du Comte Lafon, například). Hlásí se k zásadám organického zemědělství (žádná syntetická hnojiva, ruční sklizeň) a minimálním zásahům ve sklepě (spontánní kvašení, sklizeň z každé parcely kvasí zvlášť), ale používá řízení teploty při kvašení. U bílých vín chce dosáhnout plné chuti a komplexního projevu (podle mých poznámek z rychlé degustace mělo jeho Viré-Clessé 2011 výrazná kvasnicová aromata a nepřitahovalo mě). Červená nechává dlouho ležet v sudech a chce mít strukturovaná vína s plnou chutí, která dosáhnou zralosti za 4-5 let a jsou schopna ještě delší archivace. Moc se mi líbil jeho claim: Cultivons notre différence, Pěstujeme svou odlišnost.
Kromě bílých Viré-Clessé a Mâconu Burgy 2011 jsme ochutnávali dva ročníky červeného Mâcon Burgy Rouge 2010 a 2007. U desítky mám stručně poznamenáno jen „ovocné Gamay ze starých keřů, nos i vzhled jako Pinot Noir,“ u ročníku 2007 jsem si napsal „divoký nos, naleželý, kvasnicový, senzační, koupit!“ Skoro šest týdnů poté ho otvírám doma na zahradě, shodou okolností zrovna na den svatého Filipa, jehož udatný jmenovec kdysi vykázal Gamay z burgundského Côte d’Or. Jaké asi bude?
Mâcon – Burgy 2007, Domaine de Chervin
Ve skleničce světlá rubínová barva s nahnědlým podtónem, zemitá, typická nazrálá pinotová. (Žádné fialové Gamay!) Ve vůni svěží lesní aromata, mokrá půda, nazrále nakyslý podtón, kůže až do stájových vůní, v pinotové skleničce se projeví i vanilka z barikového sudu. Nic jednoduchého, ale příjemně přehledné a čitelné. V chuti odbouraná kyselina po jablečnomléčném kvašení, trochu lesních chutí (zase připomínka Pinotu, ale je to Gamay) a v těle ovo-zelo směs typická pro Gamay. V závěru lehké koření (pepř) a jemné a skoro rozpuštěné třísloviny jako připomínka ustupujícího barikového sudu, lehce i připomínka stájových aromat. 13% alkoholu. Vyrovnané, přitažlivé a příjemné. Puristy můžou rušit stájové vůně, já je mám rád, dokud nezačnou převládat. Za mě 88 bodů/100, ale není to naslepo a nejsem objektivní :o) Prostě se mi starší barikované Gamay s nazrálým projevem moc líbilo.
Mâcon – Burgy 2007 od Goyarda už na burgundskou degustaci U Lachtana v úterý 9. června nevezmu, ale kromě mnoha jiných Burgund vezmu i Viré Clessé z famózního ročníku 2005. Ještě jsou volná místa, podrobnosti jsou tady.