Preláti, smrže a dilema poslední lahve

IMG_0112 Sklep v Beaune

Každé řešení přináší nové problémy, napsal už někdo chytřejší předemnou. Dodal bych, že s každým triumfálním řešením se problémy vyostřují. Tento týden mi přijede z Mosely první návštěva erdenských biskupů a preláti požadují vhodné místo k nocování. Místo, které zatím zabírají dřívější návštěvníci. O tématu otevírání posledních archivních a vytoužených lahví jsem psal několikrát, a stále se mi nedaří ho řádně uchopit, na blogu ani v životě. Přestože dnes nakupuju (pro Komunitní bedýnky) vína po stovkách, nijak se to nezlepšilo – vždycky nakonec zbyde jedna lahev.  

Základní situace je jasná a většina čtenářů ji zná: na začátku zájmu o víno chybí začátečníkům orientace ve vínech (a vinařských oblastech) a často i dostatek vhodných vín. Problém jaké víno (dnes večer) otevřít se řeší obíháním velkoobchodů a hledáním lahví s přitažlivou etiketou a přiměřeně slibným očekáváním, bohužel často i přitažlivou cenou. Po patnácti letech intenzivního zájmu a příležitostného sebevzdělávání se dostaví jistá míra orientace, naplní se sklep i chladnička a problém transformuje v mučivou otázku, kterou z dlouho skladovaných lahví dnes obětovat. Dokud máte víc než jednu lahev, je to veselé rozhodování. S poslední lahví přichází problém. Anglické přísloví, že nemůžete dort zároveň sníst a schovat si ho na zítra vypadá triviálně, ale jeho každovečerní realita je někdy mučivější než islámský terorismus.

V týdnu to odnesl Erbesův 2004 Ürziger Würzgarten Spätlese a Moserovy Zweigly 2009 a 2010. Taky dvě šardonky z Montagny, ale za zmínku asi stojí jen jedna z nich.

P1210348 Saint Morilles 2013 Berthenet

Montagny Premier Cru Les Saint Morilles 2013, Berthenet et Fils

Víno z 28 let starých výsadeb. Klasická burgundská lahev, plastová zátka. Světle žlutá citronová barva, radostná a hravá. Podobná je i vůně: květinovo-ovocná do zralých až přezrálých citrusů a kokosu, intenzivní a příjemná. V chuti suché, středně plné, vyzrále ovocné (citrusy, ryngle) s dotekem sudu v závěru (vanilka a kokos). Žádná tropická aromata, spíš pestré v chuťových projevech, ale uměřené a vyvážené. Spíš se projevuje reduktivně, ale část vína zřejmě byla v sudech, takže se ještě může vyvíjet. Velká radost a už chápu, že to bylo u Berthenetů první vyprodané víno (navíc nejlevnější z jejich Premier Cru šardonek).

Les Saint Morilles už na burgundskou degustaci U Lachtana v úterý 9. června nevezmu, ale kromě mnoha jiných Burgund vezmu i Viré Clessé z famózního ročníku 2005. Ještě jsou volná místa, podrobnosti jsou tady.

One thought on “Preláti, smrže a dilema poslední lahve

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *