Parádní Pinot z Givry

Až při konečných úpravách mě napadla zvuková podobnost mezi burgundským severním Gevrey a jižním Givry. Ve skleničce by se to ani naslepo splést nemělo, ale zní to podobně.

Berthenetové jsou specialisti na šardonku, v jejich apelaci Montagny se jiná odrůda nepěstuje. O to cennější jsou pro místní vinaře Pinoty z okolních apelací, kde jsou povolené. Poprvé jsem Berthenetovo Montagny měl v bedýnkách v roce 2015, přivezl jsem s Givry 2011 a zapamatoval si hodně výrazné třísloviny. Časy se mění, mladí vinaři přebírají zavedená vinařství a mění jejich vína. V poznámkách z roku 2016 tady (Givry 2012) čtu o štiplavě kořenitém závěru, letos se zřejmě zkrátila macerace slupek (žádné koření, žádný pepř) a víno je ukázkově hladké a ovocné.

Givry Premier Cru 2016, Domaine Berthenet
Na prestižní červené Premier Cru ze Chalonu má víno střídmou ambaláž – základní burgundskou lahev, klasickou berthenetovskou etiketu a celokorek. Ve skleničce je zářivá rubínovka s malinovým odstínem, první dojem z vůně je Jen ať to není korek! Po chvíli obav jsem si řekl, že to je jen nešťastné barikové aroma starých sudů, které korek evokuje a má schopnost mě znova a znova znejisťovat. S rozmícháním vystupují ovocná a lesní aromata, pryskyřice a jehličnatý les, maliny a švestky. Jemná až elegantní vůně, středně intenzivní, ale živá a svěží. V chuti úplně suché a poměrně lehké (13,5% alkoholu), svěže ovocné, kyselina je zakomponovaná a nevystupuje. V ovoci hodně komplexní (maliny) a pocitově sevřené, tenké, s nenápadným taninovým závěrem. Komplexní, jemné, čisté (až na to barikové aroma) a s příjemně upozaděnými taniny. Vpodstatě je pitelné už teď, ale s doporučením otvírat až za rok za tři roky. Rád bych napsal něco optimistického, jakože jsem měl Givry koupit aspoň další dvě krabice, ale vzhledem k vyšší ceně… jsem rád, že mám ještě tři lahve :-)

Vánoční nabídka vín je tady.

2 komentáře u „Parádní Pinot z Givry

  1. já už poslední, ta ovocnost a lehkost mě dostává, nemáš ještě něco na prodej? Zvlášť když píšeš, vydržet :) Tom

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *