Verdicchio a Vernaccia

Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore 2022, Casalfarneto
Náhodný úlovek ze supermarketu. 7 EUR je na supermarketové Verdicchio vlastně spousta peněz, ale tohle má na sobě nálepku osvědčující 97 bodů od Luky Maroni, tak jsem se nechal zlákat. Jsme ve středoitalském regionu Marché. Výrobce je malé vinařství se 14 hektary vinic.  

Lepší supermarketová ambaláž a plastový uzávěr. Ve skleničce je plnější zářivá slámově žlutá barva, na nose středně intenzivní květinová vůně se žlutým ovocem. V chuti je víno suché se slušným nástupem kyseliny, zralým ovocem, střední plností, lehce minerálním závěrem s nápadným kokosem. 13% alkoholu. Pěkná svěžest, dokonalá harmonie, lehká struktura, ale chybí překvapení, je to trochu nuda. Za 7 EUR v supermarketu je to bezvadný nákup, nestěžuju si, je to velmi kultivované a dobře udělané víno k jídlu, ale 97 bodů ve stobodovce ani náhodou. Za mě 88 bodů.

Gentilesca 2022, Vernaccia di San Giignano, Abbazia Monte Oliveto
Kdybyste hledali dobrý výhled na San Gimignano kvůli fotce, zadejte si do GPS adresu vinařství. Ostatně právě odtud jsem fotil titulní fotku tady. Je to taková klasika, jen musíte fotit odpoledne, kdy se slunce opírá do věží a vykreslí vám obrysy. Abbazia MO je vinařství s agriturismem (=ubytováním) a myslím, že patří některé větvi rodiny Zonin, což je největší soukromý vinařský podnik v Itálii. Jejich vína najdete nejen ve všech italských supermarketech a na benzinových pumpách, ale i v českých supermarketech (a benzinkách). Další větev rodiny vlastní patnáct kilometrů dál vinařství Fattoria Il Palagio, a tam jsem před rovnými dvaceti roky poprvé ochutnával a kupoval Gentilesku.

Tehdy to byl průkopnický počin, Gentilesca je totiž Vernaccia napůl barikovaná. Přesněji, polovina vína vyzrává v nerezových tancích a druhá polovina v barikových sudech. Teď už to budou částečně spekulace: Gentilesca není označená jako Riserva, protože je to půl napůl barik a nerez, ale před dvaceti lety to byl (alespoň pro mě, o dvacet let mladšího) velký technologický výboj. Dodnes mě to baví, protože Gentilesca míchá svěžest a energii mladé nerezové Vernaccie s barikem. A podle degustace jde o srovnatelné hrozny, tedy dobře vyzrálé do barikového sudu.

Ve skleničce je bledá citronově žlutá barva, na nose jen lehce středomořské květiny a výrazněji kořenitý barikový sud. S rozmícháním vyplave zralé žluté ovoce, není to úplně jednoduchá vůně, ale sudové tóny se vracejí. V chuti se mísí slušná kyselina, svěžest, a kořenitý barikový sud s tabákovými tóny. 13,5% alkoholu, úplně suché, výrazně kořenité, zřejmě z nových barikových sudů nebo z druhého plnění. A bylo to v sudech poměrně krátce, je to spíš reduktivní projev s výrazným kořením z vypalovaného dřeva s minimální oxidací. Za mě to není víno na dlouhou archivaci, ale půl roku odkladu by mu mělo velmi prospět. Dnes je to až moc „ze dvou půlek,“ raději bych, kdyby obě poloviny byly víc spojené. Za mě 88 bodů / 100.

Připomínám aktuální nabídku toskánské bedýnky s víny z denominace Carmignano z vinařství Fattoria Ambra (včetně pětadevadesátibodového Montalbiola podle Daniele Cernilliho). Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *