Silvaner z Randersackeru

FB P1340519 Sonnenstuhl
2016er Silvaner Randersacker Sonnenstuhl Spätlese trocken, Trockene Schmitts
Zadní etiketa rovnou hlásá 13% alkoholu a 0,4 gramu zbytkového cukru. Z několika možných překladů názvu vinice bych s ohledem na čistotu češtiny i mužský rod německého podstatného jména (der Stuhl!) vybral Sluneční stolec. Vždy při překladu dbejte na zachování původního rodu! Když to zaměníte, může nastat nedorozumění. Jak při podobné příležitosti vyjevil jistý pražský biskup: pro papežský úřad vždy používejte spojení Svatý stolec a nikdy ne Svatá stolice!  

Jestli věříte, že co nejmenší obsah zbytkového cukru je důležitý pro kvalitu vína (nebo jinak řečeno, že suchá vína jsou lepší než sladká), potom jsou Schmittové z Randersackeru vašimi proroky. Snahu o suchá vína si dali rovnou do názvu vinařství. Víno patří do řady Konsequent, která ambaláží (bocksbeutel) míří do vyššího segmentu, než základní Ewig Leben (jen znalcům klasické české literatury etiketa připomene jednu Škvoreckého vojenskou pohádku). Leč skončeme intelektuální exhibice a pojďme na víno.

BL P1340515 Sonnenstuhl Sp Schmitt

Ve skleničce je zářivě plná žlutá barva někde mezi citronem a slámou. Ve vůni zralé s citrusy i trávou, lehkým dotekem koření a minerality. Zralost vůni dodává plnost a zajímavost. V chuti komplexní, zralé a harmonické, v závěru jde až doslana. Podle analytik by kyseliny (5,8 g/litr) měly válcovat cukr (0,4 g/l), ale není tomu tak. Výsledný dojem je díky zralosti aromat vyrovnaný a komplexní, jednotlivé komponenty ani nemá smysl separovat, přesto je nápadně přezrálý. V chuti jde až do likérových tónů, a panu Skleničkovi se nutkavě vracejí vzpomínky na francké kabinety. Klidně by dal dva Sonnenstuhl Silvanery za jeden Müller-Thurgau kabinett.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *