Novoroční pozdní sběr s mafiánským Chianti a mlynářským Beaujolais

Život není peříčko! Pod stromečkem byl Kundera, Nesnesitelná lehkost bytí, a abych nepřišel o (nezaslouženou) dobrou pověst náročného čtenáře, rozhodl jsem se knihu dočíst i poté, co jsem s vypětím všech sil přečetl první tři díly ze sedmi. Byl to boj o každou stránku a úlevu přinesla až závěrečná selanka, kdy hrdinové očividně spěli ke smrti. Dočetl jsem jen díky pověsti knihy jako Velkého Románu o okupaci 1968. Nechci si hrát na Paliva, ale otravují mě knihy, které v každé kapitole napřed vytyčí tézi, poučení, a potom k ní doplní příběh tak, aby tézi potvrzoval. Duše má povahu příběhu (nikoli teze) a já jsem vyrostl na knihách Škvoreckého. Jeho popisy české reality ve Lvíčeti a Miráklu můžu číst pořád dokola, protože mi svoji tézi nevnucují, zůstává nevyslovená, a každý čtenář si z četby může odnést jiné poučení (kdyby tedy poučení bylo to, co čtenář hledá). A navíc miluju vyprávění a dobré vypravěče jako je Škvorecký. Es muss sein!  

Už několikrát jsem propagoval italo-americký blog Alfonsa Cevoly On the Wine Trail in Italy. Před Vánoci pobavil nejvíc, v tomhle kvízu si každej najde svoje :-) Mě například pobavilo 4c, protože jsem si myslel, že platit faktury včas je už dnes normální, 7a a 8c. Vyberte si sami :-)
4. Prior to Brexit, your sales to Great Britain in 2019 were:
a. Off the charts.
b. 20% off last year.
c. Still trying to get the Brits to pay their bills from 2016.

Ještě jednou Itálie: Irishmana jsem ještě neviděl, jen jsem četl několik pochvalných i přezíravých komentářů. Studio už uvolnilo zprávu (tady) o tom, jaké víno popíjejí mafiáni na jednom ze záběrů (a že si za to nechalo zaplatit). Novým trhákem amerických restaurací se má stát Castello di Gabbiano Chianti Classico :-)

Francouz jako otrok vlastního žaludku aneb pohled na cizí zemi brýlemi vlastních předsudků? Litry vína a gurmánských specialit, přitom si zaběhnete maratón a v cíli dostanete ještě lahev místního Beaujolais, to je ohlédnutí za Marathon du Beaujolais. Rád bych tomu věřil, ale… protože sám občas podobné iluze vytvářím, jsem opatrný až skeptický, když je čtu jinde. A aby to nebyla jen zábava, tak v sobotu odešel v 86 letech asi největší a nejvýznamnější beaujolaiský vinař Georges Dubœuf. „Největší a nejvýznamnější“ odkazuje hlavně k objemu výroby, ale Francouzi si ho vysoko cení i proto, že kromě Beaujolais Nouveau a supermarketových vín separátně zpracovával a dával na trh i vymazlené lahůdky z jednotlivých Cru Beaujolais.

Maraton už asi nezaběhnu, ale do Beaujolais bych se rád ještě podíval. Zatím vymýšlím jen virtuální cestu s vínem, vybírám z místních vinařství. Před rokem mě bavilo Chateau de Durette, ale je mi jasné, že bedýnkáři chtějí stále něco nového a s opakováním by klesl zájem pod míru, danou vinařstvím jako podmínku exportu. Chtěl jsem se vrátit po třech letech k vinařství Louis-Claude Desvignes, ale to loni získalo třetí hvězdu v hodnocení La Revue du Vin de France (tři jsou maximum) a usoudilo, že moje nákupy jsou příliš malé. Je to jako v Michelinu, i dvě hvězdy jsou vysoké hodnocení. Napsal jsem si o ceník jinému dvouhvězdičkovému vinařství, které jsem pyšně dovezl v roce 2013 a zjistil, že letošní ceny jsou už asi mimo rozsah.

Héritage 2015 Moulin-à-Vent AOC, Domaine Paul Janin
Dědictví 2015 je Janinovo nejlepší víno a parádní ročník. Střídmá etiketa, klasická burgundská lahev a celokorek. Ve skleničce temná opalizující karmínově červená až do fialova. Hutná barva a hutná vůně, plná, robustní, ovocná až do zralých a džemovitých tónů, s typickými aromaty karbonické macerace. V chuti už naštěstí robustnost ustupuje, víno je středně plné s dobrou kyselinou, důrazným ovocem, vyšším alkoholem (14% je na Beaujolais hodně!) a závěrečnými štiplavými taniny. Poznámky píšu s poslední skleničkou a ohřátým vínem, lepší je mírně podchlazené, jak ostatně s Beaujolais doporučují všechny autority. Héritage je jako balance mezi Moulin-a-Vent, nejvýznamnějším Cru Beaujolais s královsky vytříbenými (a někdy plnějšími) víny, a klasickým lehkým hravým Beajolais s nízkým alkoholem a živelnou pitelností. První roky po nákupu převládal robustní Moulin, teď jako by se víno vracelo k lehkosti Beaujolais, ale drží si eleganci Moulinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *