Pitchoun

Levná až středně drahá základní GSM směska z Rhôny. S takovým názvem (a jeho počeštěnou verzí) by se víno v Čechách prodávalo samo! S Bernadettou a Jeanem Bayon de Noyer, kteří stojí za Domaine des Gravennes, jsem se potkal v dubnu v Maconu. Jejich vína se mi moc líbila, ale pokládal jsem je za netypická pro region, nebo jen neodpovídala mojí představě o CdR (=Côtes du Rhône). Při domácí ochutnávce se zdá, že mě spíš zaskočila kultivovanost. Jaká byla vína o měsíc později doma?

P1210486 Lou Pitchoun CdR

Lou Pitchoun 2014 Côtes du Rhône AOC, Domaine des Gravennes

Především dokonalá ambaláž, která dává lahvi image vyšší cenové kategorie (5,80 EUR = asi 163 Kč). Lisovaný korek, ve skleničce temná karmínová barva, typická pro směsky z Rhony. Kultivovaná a příjemná vůně se zralým červeným ovocem s dotekem kůže (koženky) a minerálním tónem v pozadí. V chuti lehké (13,5% alkoholu) s pěknou kyselinou a ovocným projevem (zralé červené ovoce) a svěží. Vzhledem k mladému ročníku nečekaně kulaté, s teplými taniny – žádná divočina a žádná taninová rašple, jak si pamatuju čtyřeurová CdR z francouzských supermarketů – Pitchoun je o třídu výš. Přesto nic závažného nebo ohromujícího, jen víno na každodenní pití na doma. Po dvou hodinách vystupují v závěru chuti taniny a okysličené víno dostává masitý, méně strukturovaný projev, ale přesto si drží slušný standard a pitelnost. Podle složení klasické CdR (Grenache, Syrah, Mourvédre) z certifikované bio-produkce, podle degustace ovocité, přátelské a kultivované chlastací víno (=víno na běžné pití, blogy mají jiný slovník než magazíny:). Soukromě mi to vychází na psychologickou hranici 200 kaček: s francouzskou cenou by mělo u nás stát 220-230 Kč, ale 200 je zlomová hranice dobrého nákupu z pohledu konzumenta. Ale co to jméno: koupili byste Pitchouna?

P1210489 CdR Blanc GRAVENNES

Tradition 2014 Blanc, Côtes du Rhône AOC, Domaine des Gravennes

Budu se opakovat, certifikovaná bio-produkce a směs Grenache Blanc, Marsanne a Viognier, aspoň podle rukodělných poznámek z Maconu. 13% alkoholu, světlá žlutá barva s teplým (načervenalým) odstínem. Expresivní ovocná vůně žlutého ovoce (až do sauvignonových broskví) včetně žvýkačkového tutti frutti tónu, minerální a proměnlivá, efektní. V suché chuti začíná ovocným projevem podobným vůni, naředěným mineralitou a téměř nepatrnou taninovou hořčinkou. Pěkná kyselina jižního typu (=nepříliš výrazná), lehké, málo tělnaté. První dojem je hodně příjemný, víno to nepřehání s koncentrací a dobře se pije. V párování s jídlem mi vychází jako klasický aperitiv – vynikne se slanými jídly, ale už trochu komplikovanější zeleninový salát rozhodí projev do nových a méně zajímavých chutí. Pokud jde o cenu (6,50 EUR = 182 Kč), za expresivně ovocný projev bych asi byl ochotný zaplatit víc, ale v podstatě platí totéž co u předchozího vína.

Nebudu kecat, táhne mě to na Rhônu :o) Uvidíme, co ukážou další vína z Gravennes.

2 thoughts on “Pitchoun

  1. Zaujalo mě jméno vína, dohledal jsem, že je v provensálském dialektu: „lou“ je určitý člen, „pitchoun“ znamená „maličký“, ve významu „malé dítě/chlapec“, což ostatně naznačuje i obrázek vlevo.
    A ano, v Provence lze najít mnoho dobrých červených vín, a nemusí to být jen světoznámý Bandol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *