Já vím, že se to nemá dělat, ale tak rád bych si teď přisadil: Vždyť jsem to říkal! Vzpomínám na údiv nad prvním vzorkem ve skleničce při degustaci ve vinařství (popisoval jsem to tady, jestli tohle dokonalé víno má být základní Morgon, tak co může přijít potom?) pozvedám skleničku k západajícímu slunci a posílám velikou gratulaci. V nejprestižnější francouzské vinařské ročence Revue du Vin de France jsou tři hvězdičky *** nejvyšší možné ocenění a znamenají absolutní světovou špičku. Doposavad neměl v nikdo v Beaujolais tři hvězdy, jen šest nebo sedm vinařství mělo dvě. Proto prosím pozor: jako vůbec první vinařství z regionu Beaujolais teď získalo v RVF rating *** Domaine Louis Claude Desvignes, které pan Sklenička pyšně dováží od roku 2015. Veliká gratulace do Morgonu, moc vám to přeju!
Vína od Desvignes byla už ve třech Komunitních bedýnkách, od první potom zájem pomalu uvadal, protože čtenáři a účastníci si přejí stále něco nového…. neznámé Chateau de Durette (nic proti němu!), které se do ročenky RVF vůbec nedostalo, zaznamenalo letos v lednu větší zájem, než první dovoz Desvignes. Nejlepší na tom vlastně je, že se vinaři neošklíbali nad malými objednávkami z Čech. Mnohé skromněji hodnocené podniky požadují pro export větší počty lahví. Takže děkuju všem, kdo se tehdy k beaujolaiským bedýnkám přidali a moje malé dovozy umožnili svými objednávkami. Tihle první účastníci snad nejlíp pochopí moje dojetí ze tří hvězd pro Desvignes. Mimochodem, z pěti dalších dvouhvězdičkových vinařství v Beujolais jen dvě mají českého dovozce, v jednom případě je to zase pan Sklenička (Paul Janin). V klasických vinařských regionech s panem Skleničkou neuděláte chybu :-)
S Revue du Vin de France mám zajímavou shodu. V létě 2015 jsem se rozjel po Alsasku a s novou ročenkou v ruce jsem navštívil několik jedno- a dvouhvězdičkových vinařství. Tehdy mě úplně nejvíc bavili husserenští Kuentz-Bas, kteří měli v RVF jen doporučení bez hvězdy. Bral jsem to jako drobnou nespravedlnost a bez ohledu na hvězdy jsem dovezl Kuentz-Bas. V následujícím roce získali první hvězdu a některá lépe hodnocená vinařství naopak ztratila. Myslím, že ročenka RVF má konzervativní politiku a delší setrvačnost.
V roce 2016 jsem z přivezl z Toskánska Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2012 z Gracciana a Campo del Guardiano 2013 z orvietského Palazzone, obě vína dostala pár měsíců poté nejslavnější italské vinařské ocenění Tre Bicchieri. Italská vinařská ročenka Gambero Rosso nerozdává hvězdy, ale skleničky :-) Během několika dní budou zveřejněna ocenění Gambero Rosso pro toskánská vína rok 2020. Držím palce na Tre Bicchieri pro Vino Nobile di Montepulciano 2016 z Tenuta di Gracciano, tak schválně, jestli to vyjde.
Před rokem získalo tohle ocenění víno Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 z toskánského vinařství Fattoria Ambra. Letos ho získá (neměl bych to vyslepičit, ale čirou náhodou to už vím) totéž víno z ročníku 2016. Obě najdete v nových, aktuálních toskánských bedýnkách z Carmignana. Dvakrát Tre Biccchieri po 360 kačkách :-) ten smajlík je tam proto, že toskánská kategorie *** je postavená na Sassicaii, Ornelaii a Tignanellu s cenou o řád vyšší, 3600+. Tím nechci snižovat Sassicaiu a další velká vína, ale chci podotknout, že díky neuvěřitelnému štěstí pana Skleničky můžete tahle vína, která Italové řadí k ikonickým supertoskáncům, koupit v Komunitních bedýnkách. Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.
Seděly žáby v kaluži,
hleděly vzhůru k nebi,
starý jim žabák učený
otvíral tvrdé lebi…
:-) to se hodí víc na Tvoji práci… já přitom užiju dost zábavy :-)
ale no tak, míněno jako poklona…
No a kdy zase pan sklenicka doveze ? Par lahvi MORGONu uz jsme vypili:-)
uvidíme, teď mám rozdělané ***Carmignano :-)