Burgundská bedýnka

Saint Aubin z Montrachetu

Burgundsko na sebe strhává zájem zapálených milovníků vína. Získalo si až kultovní postavení, vzbuzuje nekritické emoce a dokáže i to, v čem Bordeaux selhává: zvyšovat ceny ve špatných letech. Že by světová nabídka Chardonnay a Pinotu Noir byla nedostatečná? – přesně takhle začínala v březnu 2015 nabídka první šardonkové burgundské bedýnky. Teď k tomu navíc přibyl napjatě očekávaný ročník 2015.   

Saint-Romain otevřené sklepy

Jestli jste se loňských burgundských bedýnek nezúčastnili, doporučuju přečíst celý loňský článek tady – jsou tam základní informace o burgundských vínech. Pro pravidelné čtenáře budu pokračovat… už jsem psal, že jsem během roku ochutnával sudové vzorky patnáctky v Burgundsku, Alsasku, Toskánsku i na Mosele, a všude to bylo vynikající. Moselu, Alsasko i Toskánsko jsem už dovezl, a vína byla výborná. Teď jsem dostal (konečně!) ze dvou burgundských vinařství zprávy, že už prodávají i patnáctky. V obou případech jde o bílá vína, Pinoty ještě leží v sudech. Marně si házím korunou mezi víny z Maconu a z Montagny, stejně jako v minulosti mě to táhne do méně známých regionů, kde se ještě dá koupit víno za snesitelnou cenu. Nakonec to vyhraje Jean-Pierre Berthenet z Montagny. Nakonec rozhodlo, že mám informaci hned po nalahvování a díky tomu můžu přivézt dvě vína, která jsem v minulých letech nedostal, byla už vyprodaná. Stále si myslím, že nejlepší jsou Berthenetovy Vieilles Vignes, ale hned za nimi mám seřazené Premier Cru Mont Cuchot a Les Saint Morilles. Jestli se nás přihlásí dost na to, abysme naplnili paletu, budu mít letos pro sebe i tahle dvě vína :-)

P1200265 3x Berthenet

Co bych chtěl letos přivézt:
1. Aligoté Vieilles Vignes 2015, 240 Kč. Pro mě to bylo překvapení, odrůdě se spíš vyhýbám, ale Berthenetovo Aligoté připravené v nerezovém tanku na kvasničních kalech mě nadchlo a několik účastníků poptávalo další krabici sólo Aligoté. Na noblesu burgundských šardonek nemá, ale je to seriózní a zábavné, i když trochu rustikální víno.
2. Montagny Premier Cru 2015, 390 Kč. Směs hroznů z několika Premier Cru vinic školená pouze v nerezu. Rovnou se přiznám, že letošní čerstvě nalahvovaná vína jsem ještě neochutnal a knížecí rady typu vypít hned nebo ještě dva roky počkat budu udílet až budu mít celou zásilku doma. Přesto si dovolím komentáře, Berthenetova vína znám od jejich prvního ročníku 2003 a poprvé jsem u nich už v roce 2007. Tahle nerezovka vyzrává nejdříve, takže bude taky nejdřív připravená k pití.

BLOG P1230981 Saint Morilles 2013
3. Montagny Premier Cru Les Saint Morilles 2015, 440 Kč. Samostatně zpracované hrozny z vinice Les Saint Morrilles. Nerezový tank, když jsem si v létě 2015 vyprosil krabici Saint Morrilles, myslel jsem si, že část vína se školila v bariku. Není to tak, jen minerální tóny byly tak výrazné, že jsem si je napoprvé pletl s barikovým sudem.
4. Montagny Premier Cru Mont Cuchot 2015, 460 Kč. Nedávno jsem tady psal, že to je nejlepší reklama na nerezovou šardonku z Montagny. Nabušená ovocem a s pěkným minerálním závěrem. Psal jsem, že malá část vína byla v bariku, ale dost možná platí, co jsem napsal o Saint Morrilles a víno je čistě z nerezového tanku.

BLOG P1300236 Montagny VV Berthenet
5. Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2015, 500 Kč. Typická Burgunda: výrazný barik a přitom svěžest, ovocnost a mineralita. Ilustrace myšlenky, že jen koncentrované víno ze starých vinic snese tolik bariku. V roce 2006 a dál jsem ji kupoval jako náhražku za nedostupně drahý Meursault, dnes vidím jasný charakter Montagny a svébytné víno, byť poněkud strohé a střídmější než slavný Meursault.
6. Bourgogne Rouge 2014 Côte Chalonnaise, 290 Kč. Pinot Noir připravený napůl v nerezu a napůl v sudu (15 měsíců). Světlá barva, ovocný nos (jahody a rybíz), krásně pitelný, lehký, nepřebarikovaný s příjemným kamenitým až štěrkovým závěrem a dochutí. Není to typický burgundský Pinot, ale je krásně jemný, lehký a pitelný. Tohle jediné víno jsem už degustoval při poslední návštěvě ve vinařství. Citované poznámky patří předchozímu ročníku, ale pamatuju se, že obě červená vína byla přístupnější a ovocnější, než loňští předchůdci.

BLOG P1230123 Citron u bazénu

Oproti první bedýnce z března 2015 vynechám Crémant a Les Platieres a nahradím je dvěma Premier Cru: Saint Morrilles a Mont Cuchot. Díky tomu bude celá bedýnka stát 2 320 Kč, což je snad snesitelné na šest vín včetně čtyř burgundských Premier Cru. Pokud budete chtít jiné složení, napište mi to do poznámek. Někteří účastníci už loni kupovali rovnou 6x Vieilles Vignes, rád to splním. K dispozici jsou i Premier Cru Platieres, dva Crémanty a červené Givry Premier Cru 2013 (za 630 Kč). Už druhým rokem mají Berthenetové i Chassagne-Montrachet Premier Cru Morgeot 2014. Koštoval jsem předchozí ročník, ale s cenou 1 900 kaček za lahev do bedýnek nepůjdu a posílat ho poštou nebudu :-)

le-drapeau-480

Včera jsem dostal z jiného burgundského vinařství (Sangouard-Guyot) fotku zvěstující, že na bráně vinařství vlaje drapeau bourguignon, burgundský prapor. To je jasné znamení, sklizeň začala. A že je nejlepší čas přivézt a ochutnat vína z loňské sklizně.

Jestli se do konce týdne sejde dost přihlášek, v pondělí 26. září vína objednám a podle toho, jak během sklizně budou vinaři balit zásilky, kolem 10. října bych víno mít a začít ho vydávat. Budu zase vybírat platby předem na bankovní účet a posílat bedýnky Uloženkou (stovka výdejních míst po celé republice, vyhledávání je tady), případně poštou s příplatkem 190 Kč. Rád uvítám i nové účastníky, protože podmínkou vinařství je odběr celé palety. Přihlásit se můžete tady. Těším se na vaše přihlášky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *