Big Salt and Pepper

BL Img_0281

Včerejší výpadek produkce vinného čtiva padá na konto středečního pozdního sběru o vínech z Lídlu. Takové téma vysaje energii na mnoho dní! Obě vína jsem druhý den vylil, nespolkl jsem dohromady ani deci, ale dokončení článku a korektury spotřebovaly všechnu moji energii. I Pán Bůh by po takové šichtě ve čtvrtek odpočíval! Doufám, že jsem zásobu silných témat pro tento měsíc vyčerpal a můžu se věnovat tématům relaxačním. Komu by se přesto zachtělo silného čtení a velkých myšlenek, doporučuju sledovat parodické zápisky z cesty Václava Klause cruiserem Okolo Británie nebo vizionářské projevy Jana Hamáčka. 

A jako každý rok v červnu tady mám relaxační zápisky o amerických vínech. Strýček Sam přijel na krátkou dovolenou a přivezl mi dvě lahve. Před rokem jsem k nim byl nekompromisně upřímný, tentokrát to udělám jinak. Opíšu promo text ze zadní etikety a pak uvidíme (následuje volný překlad): Big Salt je suchá bílá směska, která touží polapit esenci Oregonu v lahvi vína. Pro náš vlastní bohatě texturovaný mix je typické svěží, čisté aroma mořské pěny. Vyrobené s péčí z premiových vinic vysazených před více než 30 lety. Big Salt chce odrážet vlastní vinice a ročník. Na zdraví!

Tolik etiketa, za mě je docela dobře možné, že výrobce Big Salt nemá žádné vinice a víno je kompletně z nakupovaných hroznů :-) ale to je jen odlišný pohled na marketing vína v Evropě a v USA. Podle etikety je výrobcem DEEP WATER WINES v Dundee, Oregonu a víno je zatříděné jako Oregon White Table Wine, tedy stolní víno. Vůbec neznám hierarchii zatřídění vína v USA, takže stolní víno.

BL P1420311 Big Salt

Big Salt 2018 Oregon White Table Wine, Deep Water Wines
Big Salt má aromatiku Gewurztramineru (nebo příbuzného Savagninu z Heiligensteinu) a lehce muškátového oříšku, svěžest Sauvignonu a pepřový závěr hodný nejlepších franckých Silvanerů. Krásnou barvu na pomezí citronově žluté a slámové, skleničku smáčí hodně alkoholu (12,9%) a v chuti je to jako Gin-Tramín, Tramín říznutý tonikem. Dokonale čistý projev, není úplně suché, spíš polosuché, na nose skutečně připomíná slaný mořský vzduch (a rozkrojený meloun). Zní to šíleně a taky se to špatně analyzuje, ale vlastně je to ohromně přitažlivé a báječně se to pije. Upřímně si myslím, že prodej v Čechách by byl hit – záleží na ceně, samozřejmě. Americkou cenu odhaduju na 20 dolarů, a to by v Čechách muselo dostat jinou etiketu. I když… celá ambaláž včetně chybějící záklopky je stylizovaně punková a to by se mohlo cílové skupině líbit.

Nechci to v závěrečných poznámkách snižovat, vidím v tom víně veliký komerční potenciál. Výborně se pije, složení chutí je atraktivní. Jen musím upozornit na odlišné pohledy na kvalitu vína v Evropě a v tzv. Novém Světě. Narozdíl od toho, jak obvykle hodnotím vína (včetně zápisků na blogu), v tomto případě nejde o žádný otisk konkrétního místa (terroir). Neznám americká vína a nepoznám v tom Napu, Monterrey ani Oregon. Hrozny jsou nejspíš z několika odrůd a každá odrůda dost možná odjinud, můžu se mýlit. A přes zmínky o „hand crafted premium vineyards“ těžko uvěřím, že ten naprosto pregnantní tonikově-pepřový štych, který by vínu mohly závidět všechny evropské Tramíny, Sylvány i Veltlíny, je úplně přirozený :-)  Ale je to krásné pití!

Pro ty, co nemůžou koupit každý večer Big Salt ve svém grocery store připomínám aktuální uzávěrku objednávek toskánských vín ze San Gimignana. Podrobnosti jsou tady, přihláška je tady.

2 thoughts on “Big Salt and Pepper

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *