Ty naše Piemonty

P1190824 kopce za Fleurie, Poncié

Tušil jsem dopředu, jak to dopadne se základním Janinovým Beaujolais Villages, ale povinnosti (a zvědavosti) se nemá vyhýbat. Nový název Piémonts by se dal přeložit jako Podhůří a napovídá, že vinice leží na úpatí božoléských kopců. Už dopředu se dalo uhodnout, že víno nebude mít nic podobného s víny italského Piemontu – ta bývají spíš tenčí, ale Janinovou značkou je koncentrace.  

P1310227 Piemonts 2015 Janin

Piémonts 2015, Beaujolais Villages AOC, Paul Janin et Fils
Ročník 2015 asi dal vinařům v Beaujolais pěkně zabrat, protože vína, která jsem miloval díky nízkému alkoholu, mívají v novém ročníku alkoholu hodně. Janinovy Villages mají 14% alkoholu, ale s koncentrací vína to není tak strašné. Nápadná ostružinová rudofialová barva, lehká ostružinovo-fialková vůně. V chuti pěkná kyselina, zralé červené ovoce, šťavnaté s typickou štiplavostí, kořením a závěrečnými tříslovinami. Část hroznů asi kvasila neodstopkovaná nebo proběhla delší macerace slupek (to spíš, protože barva vína nijak nevybledla). Středně plné až plné, ale ne přehnaně robustní. Bez velké komplexity, spíš jednoduché, ale díky plnosti i jasně definovaným beaujolaiským chutím zábavné pití. Odhaduji, že víno bude v dobré formě k pití už o prázdninách, ale díky dobré kyselině se udrží další dva až tři roky.

Únorová degustační večeře s moselským vinařem Stefanem Erbesem a jeho víny je prozatím zaplněná a vyprodaná, ale jestli se přihlásí dost zájemců, přidám od každého vína další lahev a přesuneme se do většího sálu! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *