Pro mě začíná týden franckých milerek, sylvánů a ryzlinků Horsta Sauera. Ještě mi bude překonat mnohé překážky, než se s vámi budu moci o všechno podělit, například v pondělí ráno odvezu auto do servisu a rozvoz vína bude opožděný. Ale hlavní věc je, že víno po drobných komplikacích přijelo, v pátek odpoledne jsem vyložil paletu v předsíni a nastoupilo BLAHO. Výkřiky typu letos je to nejlepší milerka za šest roků jistě nejsou korektní degustační poznámky a na mém nadšení se podepsalo páteční odpoledne, léto a stres, ale obě milerky se mi moc líbily.
2024 Escherndorf Müller-Thurgau trocken, Horst Sauer
Brčálově zelená lahev, moderně stylizovaný Bocksbeutel, a efektní šroubovací uzávěr. Ve skleničce je světle žlutá barva s drobným počátečním perlením, na nose středně intenzivní komplexní květinovo-ovocná vůně, louka, hrozny, žluté ovoce. V chuti lehké a svěží, svěží dojem podporují zbytky CO2, které se srážejí na jazyku. Zralé citrusy, žluté ovoce, lehce muškátový oříšek, krásně osvěžující a lehké. 12% alkoholu. Předpokládám podzimní vývoj směrem k plnosti a ovoci, ale současná svěží podoba mě moc baví. Vinařství to každoročně dává stejně, pokud jde o analytická data (+/-6 gramů kyseliny a skoro stejně zbytkového cukru, 12% alkoholu) a rozdíly bývají jen v dojmu, projevu – jak zralé ovoce sklízeli, jak lehký projev víno má. Letos je to magie: těžko říct, co přesně mě na tom přitahuje, je to jednoduché, ale moc dobře se to pije.
2024 Escherndorfer Fürstenberg Müller-Thurgau trocken, Horst Sauer
Důvodem, proč jsem letos přivezl Sauera až v červenci, bylo pozdní lahvování milerky z Fürstenbergu. Takže mám milerku, ale nemám analytická data, protože Sauerovi ještě nový ročník nemají na webu. Ale jak jsem psal výše, v analytikách to není. Podle chuti odhaduju, že to bude podobné jako u základního Ortsweinu, 6 gramů kyseliny a trochu míň zbytkového cukru (v chuti je víno sušší, ale zralejší hrozny dodávají plnější tělo, takže Fürstenberg zbytkový cukr nepotřebuje).
První dojem ve skleničce byl podobný jako u základky, o odstín plnější žlutá barva a drobné perlení. Na nose variace na to samé / úplně jinak: květinovo/ovocná harmonie je převážená ovocem, na nose dominují meruňky a bílé broskve, je to o poznání důraznější a přesněji definované, než u Ortsweinu. V chuti je to podobné, harmonie je jakoby odvozená od základního Ortswein, ale v projevu převažuje žluté ovoce, meruňky a broskve, znatelně sušší ale podobně plné tělo, pocitově bez cukru (ve skutečnosti s menším zbytkovým cukrem), s pikantním závěrečným akordem kyseliny a minerality. 12,5% alkoholu. Stále je zřejmá podoba se základní milerkou, ale je to seróznější víno s precizněji definovanými chutěmi i strukturou.
Soukromá poznámka: francká snaha o rehabilitaci milerky (v Německu měla milerka podobně zkaženou pověst jako u nás) občas vede ke strukturovaným leč únavným vínům jako protikladu k živelně pitelým jednoduchým milerkám. 2024 MT Fürstenberg je (podle mého názoru) dokonalý kompromis mezi strukturou, seriózností a pitelností. Samozřejmě s výhradou toho, o čem píšu v úvodu. MT Fürstenberg lahvovali na konci června, bude se dál vyvíjet v lahvi. Podle zkušeností s předchozími osmi ročníky hádám, že půjde od lehkosti směrem ke struktuře a serióznímu projevu, takže za sebe doporučuju pít letos.