Velikonoční sumář

Užívám si v Itálii špatného počasí a velikonočních slev, v tomto případě seriózně vypadající bubliny za necelých 9 EURO. Pokud jde o balení, etikety, prostě prezentaci, zatím se mi zdá italský design a kvalita v souladu. Nejen že seriózní vína jsou odpovídajícím způsobem zabalená, ale když někde objevím nápadně blbou nebo odfláknutou etiketu, bývá u toho cenovka 2,90 EURO. Úvodní fotka je z pátečního plážování, kontext dodám za chvíli v článku.

Blanc de Blancs Millesimato Metodo Classico, Lebollè
O výrobci jsem nic nevěděl, doma jsem si vygůglil alespoň základní informace. Jsou trochu matoucí, protože část podnikání má v Apulii (to je úplný jih Itálie), ale tohle víno pochází z apelace Oltrepò Pavese, což je hodně na severu. Dělají se tady hlavně bílá vína, popaměti mi naskakují dokonce i ryzlinky. Rodinný podnik na severu funguje už přes sto let, ale klasické sekty sekundárním kvašením v lahvi zdá se začali dělat až v posledních několika letech. Aktuálně mají jen dva, Pinot Nero a můj dnešní, Blanc de Blancs Brut.

Písčité a převážně vápenité vinice, pomalé kvašení s chlazením pod 18 stupňů, sekundární kvašení v lahvi alespoň 15 měsíců. O odrůdách ani slovo a spekulovat raději nebudu. Bůhví co všechno se se v Oltrepò Pavese pěstuje… první dojem z vína je „slušná klasika,“ což naznačuje Chardonnay a Pinot Blanc, ale v jiném sektu používají i Sauvignon, tak je lepší nehádat.

Ve skleničce je středně plná slámově žlutá, bouřlivé počáteční perlení a následně vytrvalé drobné bublinky. Na nose luční květy a žluté ovoce, lehce chleba (Pinot Blanc?). V chuti svěžest, žluté ovoce, příjemná harmonie, hodně suché s pěknou kyselinou (ale asi s malým zbytkovým cukrem). První dojem byl hodně strohý a přísně suchý, ale po půlhodině se víc prosazuje ovoce a dává vínu trochu plnější tělo. Jednoduchá struktura, bezvadná harmonie, s 12% alkoholu krásně pitelné a přitom vzorně suché, je to skutečně klasický projev sektu. Nic složitého nebo osobitého, ale pěkná klasika, a cena 9 E je hodně podstřelená.

Vermentino Bolgheri DOC 2024, Podere Roseto
Na etiketě je Podere Roseto, ale cínová kapsule nese logo vinařství Casa di Terra, které jsem už několikrát zmiňoval, takže to beru bez dalších důkazů tak, že velká investice do Casa di Terra zahrnuje několik menších statků nebo značek v okolí. Tak to ostatně vypadalo i při loňské nebo předloňské zastávce ve vinařství, všechna ta vína se prodávala jako společná nabídka Casa di Terra. Soukromě mně to přijde jako lepší než smíchat všechna Vermentina dohromady a prodávat jen jedno – koho zajímá Vermentino, ten si koupí z pestřejší nabídky po lahvi čtyři nebo pět vzorků. Na horní fotce je kontext k úvodní fotce, velikonoční pouštění draků u moře.

Technicky je to Vermentino s přídavkem Chardonnay (podobnost s šardonkou tam je a v projevu je to cítit), mladé vinice vysazené v letech 2002 až 2012. 6500 keřů na hektar je v Toskánsku nadprůměrná hustota, 90 q z hektaru je dost, ale zase ta hustota… Ve sklepě je to čistá nerezovka, šetrné lisování a spontánní kvašení i školení v nerezových tancích.

Ve skleničce je středně plní slámově žlutá barva, na mladé Vermentino 2024 vlastně dost plná a zářivá. Na nose je zralé žluté ovoce, střední intenzita, slušná harmonie, na běžné supermarketové víno docela dobrý. V chuti zase zralé žluté ovoce, slabší kyselina a kromě jablek a broskví i zralé hrušky. Hned po otevření se prosazovaly i zelené travnaté tóny, ale časem převládla ovocná zralost. Vyšší koncentrace, 13,5% alkoholu je možná odpověď na to, proč mi chybí důraznější kyselina, posbírali hrozny hodně zralé. Kamenitě minerální závěr. Čistota, kultivovanost, celkově je to na supermarketové Vermentino za 8,50 EURO vysoký nadprůměr. Nedávám mu velkou časovou perspektivu, je to bezvadně udělané jako víno k vypití během turistické sezóny, ale musel bych mít hodně špatný den, abych takové víno za 8,50 kritizoval :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *