Suchý kabinet z Mosely

Vinnému fanouškovi občas nemusí dojít, že jeho řeč může být pro ostatní svět srozumitelná asi jako zločinecký argot pro spořádané měšťany. Třeba dnešní titulek: pro zasvěcené je zřejmé, že popisuje německý ryzlink, že suchý znamená „bez cukru“ a ne třeba vyfénovaný jako vlasy nebo uschlý jako seno. Zasvěcenci rozumí i slovu kabinet jinak než učitelé, kasteláni nebo měšťani. Nezasvěcené to spolehlivě odradí, zasvěcence pěkně vítám a zvu dál :o)

P1140678 Graach Kieren

Graachské vinařství Josef Bernard-Kieren (web, na fotce je paní Bernardová, která se o nás starala při degustaci) jsem navštívil v květnu, zmínka o něm je tady, a  měl jsem tu i text o jejich Pinotu. Na ryzlinky se málem nedostalo, pamatuju se, že jsem už v květnu otvíral dnešní kabinet, ale moc mě nebavil. Editorská zásada pana Skleničky je nepsat o tom, co ho nebaví pít, takže na článek nedošlo. Naštěstí jsem se naučil kupovat na degustacích po šesticích a tak se v lednu otvírala další lahev. Buď byl pan Sklenička v lednu smířlivější nebo víno vyzrálo a bylo o kus lepší.

2013 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett trocken, Weingut Josef Bernard-Kieren

P1190202 2013 GH kab Bernard Kieren

Moderní šroubovací uzávěr, klasická štíhlá lahev a jednoduchá etiketa. Ve skleničce světlá citronová barva, intenzivní vůně citrusů a rozkvetlé lípy, čistá, odrůdová, se stopami minerality. V chuti svěží až do perličky na špičce jazyka, s výraznou kyselinou a citrusy. Do citrusového závěru se mísí břidlicové minerální tóny. Lehké, ovocité, jednodušší, německy suché. Německá hranice pro suché ryzlinky je 9 gramů cukru, tady bych hádal o dost míň. Už jsem si zvykl na to, že německý kabinetní ryzlink je typicky sladký a možná proto mě před půlrokem nevzal za srdce, tenhle je ještě o kousek sušší než suchý :o) 10,5% alkoholu a celkový dojem je hodně střídmý z málo vyzrálých hroznů, ale uměřený a čistý. S ohledem na nízkou cenu (do 6 EUR ve vinařství) je to nenáročné ale velmi uspokojivé pití: i za tu silnou vůni u pana Skleničky  85 bodů/100.

Nabídka na Komunitní bedýnku s novějšími Erbesovými ryzlinky s medailí z Prague Wine Trophy 2014 a na zlevněné vstupenky na Galadegustaci PWT, na kterou přijede i vinař Stefan Erbes, stále platí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *