Ryzlinkové bubliny z Mosely

Před měsícem jsem objevil v chladničce lahev z předchozího ročníku 2014, degustace proběhla tak rychle a přesvědčivě, že jsem nestačil zapsat nějaké poznámky. Jen si pamatuju pěknou lahvovou zralost, terciální aromata a lehké kvasniční tóny. Minulý týden jsem objednal balík Sektu 2015, po dlouhém váhání, jestli stihnu zorganizovat dopravu tak, aby přijel včas. Přijel v úterý v noci, těsně předtím než sníh zasypal přerušovaně průjezdné silnice, které se v Česku vydávají za dálnice nejspíš jen kvůli výběru dálničních poplatků. Měl jsem kliku.

BL P1390800 2015 Sekt Brut Erbes

2015 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut, Weingut Karl Erbes
Čistý ryzlinkový sekt z Ürziger Würzgarten je ovšem dobrá záminka pro cestu do moselského Ürzigu a zpátky! Ve skleničce je výrazná a plná citronově žlutá barva, vytrvalé leč drobné perlení. Na nose jemná ryzlinkově lipová vůně a zralé citrusy. V chuti ještě svěží a bez terciálních tónů čtrnáctky, ale s pěknou čistotou a pevnou stavbou. Slušná kyselina, úplně suchý ryzlinkový projev se zralými citrusy (podle mého odhadu menší zbytkový cukr než v tichém 2017 Spätlese trocken) a pěkná jemnost jako pozůstatek dvou roků ležení na kvasničních kalech v lahvi. Zatím převládá svěžest a lahvová zralost se neprojevuje, ale zkušenost s předchozím ročníkem naznačuje, že za rok nebo za dva víno vyroste o třídu. Technicky je to 12,5 % alkoholu a tradiční postup se sekundárním kvašením v lahvi. Jestli si dobře vzpomínám, tak jako dosážní likér se používá nezkvašený mošt, pochopitelně z Ürziger Würzgarten. Hrozny na sekt se sbírají úplně první (dělá se to tak snad všude v Evropě, vinaři chtějí sekt s důraznou kyselinou. Proto ostatně i rozmach domácích sektů v posledních letech, Čechy a Morava mají kyseliny v DNA), tady navíc přibyl zralý ovocný projev vynikajího ročníku 2015.

Koupějí, nebudou! Tentokrát můžu bezpečně ocitovat starý židovský vtip. Z podzimních návštěv roku 2016 u Erbesů si pamatuju, že sklizeň 2016 byla objemově na čtyřiceti procentech sklizně 2015. A když je málo hroznů, jako první padne za oběť to nejpracnější a nejsložitější víno, sekt. Naštěstí je ročník 2015 v projevu tak vyzrálý, svěží a pevný, že nám ten roční výpadek klidně nahradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *