První jarní chřest

„Zeptej se mě, Maxmilióne, v čem je největší umění komedie?“ pobízí strýček malého hrdinu mého oblíbeného filmu. V načasování. V úterý mi to dokonale vyšlo. V deset hodin jsem koupil v Chřestíně u Vojkovic první chřestové špičky a v jedenáct už jsem měl vyložené orvietské bedýnky z vinařství Palazzone. Všechna minerální bílá vína Giovanniho Dubini, vyrostlá na sopečných půdách u Orvieta, půjdou výborně s chřestem!

BLOG Chřest a vína P1320008

Přihlášení účastníci budou muset ještě počkat, ve středu budu mimo oběh a první rozvoz bedýnek udělám až ve čtvrtek nebo v pátek. V Orvietu bylo podle šoféra 25 stupňů.

Před několika lety jsem se pokoušel kombinovat v jedné Komunitní bedýnce pět vín a balíček chřestu, ale zájem byl malý. Už se do podobných pokusů nechci pouštět, ale kombinování jídel a vín mě stále baví. Pokud jde o chřest, je rakouský Veltlín a Sauvignon jistota, ostatní odrůdy spíš jen náhražky. Letos mě předem napadlo vyzkoušet italská bílá z Orvieta: mají překvapivě svěží kyselinu a díky sopečnému podloží zajímavou mineralitu. Bílý chřest je aromatická bomba, ale hned první pokus s Dubiniho Grechettem dopadl výborně.

GREK 2016, Grechetto IGT Umbria, Palazzone
Šroubovací uzávěr a vojensky strohá ambaláž. Ve skleničce středně plná žlutá barva teplého slámového odstínu. Intenzivní vůně slibuje šťavnatost, žluté ovoce, lehce herbální tóny. V suché chuti málo tělnaté, lehké, svěží, s pěknou kyselinou a žlutým ovocem, příjemné a dobře pitelné. Minerální závěr má kamenitý projev a v dochuti je jemně štiplavé. 13,5% alkoholu. Nepřehnaný ovocný a minerální projev skutečně umožňuje snoubení se zeleninovými jídly.

Pokud se někdo necháte strhnout k vlastnímu ověřování, přidám pár slov k chřestu. První jarní chřest připravuju tradičně vařený, posypaný parmazánem a doplněný brambory. Ale pozor, není vařený chřest jako vařený chřest. Bílý chřest nevaříme, ale ohříváme! Asi nejlepší způsob přípravy chřestu je vaření v páře. Když dorazíte domů vyhladovělí  a rychlost je otázka přežití, vhoďte chřest do vařicí vody a nechte ho tam asi 3 minuty. Studený chřest ochladí vodu pod bod varu a snažte se už var nevyvolat. Ohřívejte ho těsně pod varem. Stonky musí zůstat maličko křupavé, chřest ohříváme al dente, nerozvařujeme jako všechno ve školní jídelně.

2 thoughts on “První jarní chřest

  1. Bedýnku s chřestem si pamatuji a klidně bych ji zopakoval. Na orvietská vína se těším a zejména na jejich kombinaci s chřestem. Hurá jaro!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *