Pozdní sběr únorový a alsaský

P1170377 Alsace za Ribeauvillé
Měl bych psát o Alsasku a dělat reklamu novým alsaským inflačním bedýnkám, ale není kde brát. Největší reklama pro husserenské biodynamiky Kuentz-Bas není (konečně!) hvězdička v ročence Revue du Vin de France, ale fakt, že z předchozího dovozu nemám ani lahev. K tomu jednu vzpomínku. V roce 2015 mě magicky uhrančivě přitahovaly dva Pinoty Gris z Kuentz Bas. Mám šedou rád sladkou, ale tyhle byly suché a důrazně minerální. Asi týden po rozvozu bedýnek mi zavolal jeden z pravidelných účastníků: Ty Skleničko, nemáš navíc nějaké Pinoty Gris? ptal se. Mám dvanáct lahví, řekl jsem hrdě. Tak já bych si je vzal všechny, jestli to jde. Řekl, a bylo po Pinotech i po hrdosti. Tak se prosimvás hlaste a přihlašujte. Snad mi tentokrát něco zbyde :-)  

FB 006 Promo

Místo Alsaska jsem teď řešil toskánské Sangiovese. Po půlroce se slibně rozjela spolupráce s Naturel barem v pražské Myslíkově 6. Napřed dlouho nic a na konci roku se začaly v Naturelu prodávat nejen moselské ryzlinky, ale i toskánská Vernaccia, francký Silvaner a toskánské Sangiovese. Všechno vína, která znáte z Komunitních bedýnek. Od začátku roku tam jede týdenní program tématických degustací. Za 99 kaček můžete ochutnat tři vína, tento týden tři Sangiovese. Jedno z Umbrie (Il Campanile 2015), dvě z Toskánska (Chianti Rufina a Vino Nobile). Zatím u návštěvníků vede Umbrie, no to mě podrž :-) Ale na srovnávacích degustacích není vítězů a poražených, nejzábavnější na tom je právě srovnávání. Na fotce s Adamem K. připravujeme degustaci :-)

BL P1340955 Mas Collet Etiketa

Dodatečně doplňuju jednu dobrou zprávu z nového Decanteru. Sarah Jane Evans MW hodnotila „španělská vína do 30 liber“ a základní Mas Collet 2015 z Celler de Capcanes dala 90 bodů / 100. Nejzábavnější okolnost: britský dovozce má víno za 13 liber, asi 370 Kč. V Komunitních bedýnkách bylo za úhledných 240 Kč. Až mi zase někdo řekne, že je nějaký víno drahý… :-) Když Master of Wine dá devadesát bodů vínu za 240 korun, tak to snad není špatná koupě?

Riesling 2009 VT Hunawihr

Riesling 2009 Vendanges Tardives, Cave de Hunawihr
Asi poslední Alsasko v mé chladničce, dovoz z první alsaské bedýnky v květnu 2012. Obtížně jsem se srovnával se stylem alsaských Vendanges Tardives, ještě obtížněji poté, co jsem objevil moselské ryzlinky. Základní rozdíl je, jak jsem se doučil před několika málo lety, v technologii. Na Mosele se lisuje krátce a sedimentuje rychle, mošty nejsou v kontaktu se slupkami nebo pevnými částmi skoro vůbec. Výsledkem jsou čistá lehká vína s tenkým tělem. V Alsasku se lisuje dlouho, vpodstatě jde o krátkou maceraci slupek v lisu. Vína jsou mnohem robustnější a tělnatější. Laicky řečeno, všeho je tam hodně.

Štíhlá alsaská lahev a klasicizující etiketa. Plastová zátka. Zlatožlutá barva se už hodně blíží zlaté, ve vůni med, včelí vosk, navinulá jablka, zralé citrusy, tlející podzimní listí. Trochu nápadný alkohol. V chuti pěkně spojená kyselina se zbytkovým cukrem. Cukru není nijak moc (Mosela umí víc, ale moje alsaské Vendanges Tardives má 13% alkoholu, takže vedle Mosely skoro suché), pěkný ovocný projev s nazrálými jablky a žlutým ovocem, nahořklými grepy, botrytické tóny a zase chuť připomínající podzimní tlející listí v parku. Dlouhé s pevnou dochutí. Spíš jako malá tečka po večeři než jako víno na delší pití.  Už jsem psal tady v roce 2012, že jemnost a eleganci mohlo poměřovat se sauterneským, ale stylově jsou mi dnes bližší hubené ryzlinky z Mosely.

Znovu připomínám aktuální alsaské bedýnky, tentokrát suché jako saharský písek. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *