Dnes to bude o úžasném burgundském Crémantu, ale první zmínka musí patřit ryzlinku, šumivce, o které jsem tady už víckrát psal a která byla i v Komunitních bedýnkách. Ve středu večer přišly výsledky prvního letošního kola soutěže Prague Wine Trophy a mezi šumivkama dostal 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken 88 bodů a zlatou medaili. Ze stovky lahví dovezených před Silvestrem mi zbývají tři kartony, píšu to proto, abych mohl říct všem, kdo to víno mají: dobře jste nakoupili :o)
Nedávno jsem tady psal návod, jak degustovat sekty, tak to teď můžu využít. Bohužel půjde o téměř seriózní degustaci, otevřel jsem si víno sám a žádné veselé kousky dnes nebudou. Proč mi jen bývalé známosti píšou po večerce SMS typu „zrovna popijim vyborne italske vino a vzpominam na tebe?“
Harmonie 2010, Crémant de Bourgogne, Berthenet et Fils
Koupil jsem karton naslepo, při návštěvě vinařství jsem ho k degustaci nedostal. Nalákal mě ročník, mám s ním spoustu dobrých zkušeností z Mosely a postupně se mi ukazuje, že v různých regionech Evropy se ročníky projevují podobně.
Vinařství nabízí základní neročníkový Crémant, strohý a přímý, z Chardonnay a Aligoté (který je v aktuálních Burgundských Bedýnkách), Harmonie je trochu dražší a ročníková. Z webových informací jsem vyrozuměl, že se nevyrábí v každém ročníku. Ročník 2010 měl (všude kolem nás) výrazné kyseliny, což se zdá pro sekty jako výhoda. Tak jaký je?
Má expresivně tvarovanou lahev, přitažlivě střídnou designovou etiketu (no snad až moc strohou). Ve skleničce bouřlivě perlí a musel jsem ho podle návodu pořádně vymíchat, abych o něm mohl něco napsat. Barva je světlá citronová, šardonková, zřetelně odrůdová, parádní! Ve vůni výrazná jablka čili oxidace, ne přehnaná, ale nepřehlédnutelná. Intenzivně ovocný a kvasnicový závěr. Základní víno muselo ležet delší dobu ve velkých sudech nebo starých malých sudech (barique). Není to žádný úlet, ale oxidativní charakter původního tichého vína je zřejmý.
V chuti kyselina skutečně nezklame a dělá čest ročníku. Je řízná, ale neřeže krky: hádám, že při ležení základního vína v sudu proběhlo jablečno-mléčné kvašení a kyselina jablečná je odbouraná, takže je víno vhodné i pro jemné dámy (se zálibou v suchých sektech). Hodně suché, výrazně odrůdové, burgundské, koncentrované, ovocité, lehce máslové, bohaté, v čase proměnlivé, expresivní a krásné pití na dlouhý večer. Víno s osobností a charakterem.
Na dotaz mi Francois Berthenet odpověděl jen stručně, že víno dělali celé sami ve vinařství (tedy bez toho, aby svěřili sekundární fermentaci specializované firmě) a že víno leželo na lahvi 30 měsíců. Cena je vyšší, ale tohle je ten druh vína, které si vychutnáte a po ceně se ani neptáte…