Müller Thurgau 2013 kabinetní, Porta Bohemica
Výraznější slámově žlutá barva a drobné řídké bublinky na stěně sklenky. Jestli se nepletu, tak víno leželo asi dva dny na slupkách, a kromě plnější barvy tak získalo i další významné vlastnosti ve vůni a v chuti. Plná vůně s tóny sušených bylinek, zemitá, široká a nejednoznačná. Napovídá, že ani chuť nebude žádná sauvignonová selanka :o) Ve velké skleničce (doporučuju!) se vůně rozletí do ovocnosti až dětského tutti-frutti (ale stále s herbálním závěrem). V chuti dominuje silná kyselina, hned za ní zemitost a mineralita až do mokrého kamene spolu s herbálními tóny, a mandlová hořčinka, zřejmě jako důsledek krátké macerace před lisováním. Předpokládám, že při delší archivaci hořčinka zmizí, ale kdo z čtenářů běžně archivuje mullerku, ať udělá salto vzad :o) Úplně suché. Kyselina podporuje svěží dojem s citrusovým (a lehce jablíčkovým) projevem, spíš reduktivním, ale stejně výrazná je i mineralita. 11,5% alkoholu.
Tvrdá kyselina zřejmě odpovídá žernoseckému původu, ale v chuti samotné nejsou žádné známky nevyzrálosti. Je to složité víno pro prodejce i pro konzumenta a je složité ho popisovat. MT je odrůda profláklá socialistickou honbou za velkými výnosy, takže ji mám uloženou v paměti jako řídké vodovaté víno, kterému poměrně často pomáhá dobře vybraná průmyslová kvasinka :o) a tenhle MT je úplně jinde. Ani se neodvážím napsat nic o žernosecké millerce, na to znám Žernoseky příliš málo, a napadá mě, jestli to spíš než typické Žernoseky nebude typický Aleš Svatoš.
Ochutnával jsem čtyři jeho vína na červnovém PPV festivalu a v sobotu asi deset v jeho žernoseckém sklepě. Na nějaké závěry budu potřebovat alespoň lahev od každého vína, ale v červnu mě nejvíc zaujala právě mullerka a Pinot Noir, v sobotu ve sklepě mě asi nejvíc bavil krásný ovocný Vavřinec. Vína z vinařství Porta Bohemica stojí za pozornost, snad o nich postupně něco napíšu.