Ideálně zralý moselský ryzlink

Opakování, matka moudrosti. Myslel jsem, že v neděli večer budu ochutnávat a následně upíjet jen rekreačně. Dnešní ryzlink jsem už měl několikrát a byl jsem si jistý, že už jsem o něm psal. Nakonec jsem našel jen první zmínku ze srpnové degustace tady. Projeli jsme se Stefanem Erbesem celý ročník 2018 a když jsem mu pochválil Erdener Treppchen Auslese, Stefan řekl: Zrovna včera jsem otevřel lahev Auslese z roku 2013. To bylo po nalahvování úplně stejné jako aktuální ročník, tak si to ochutnej. Uvidíš, kam se 2018 posune za pět roků!

Třináctka se mi moc líbila a protože cena byla příznivá, připsal jsem k objednávce jednu krabici. Zatím jsem prodal jednu lahev. Ani jsem je moc nenabízel, od začátku jsem počítal s tím, že to bude pro mě :-) Teď zkusím napsat, proč.

2013er Erdener Treppchen Riesling Auslese, Karl Erbes
2013 byl poslední ročník s tradiční moselskou etiketou s kresbou řeky a svahů vinic Würzgarten a Treppchen (a kempinkem naproti vinicím přes řeku :-) Ve skleničce je plná, čirá, středně nazrálá citronově žlutá barva. Na nose středně intenzivní, nazrálé a odrůdově typické s lípovým květem a medem. Těžší, po rozmíchání se objevují svěží citrusy. V chuti svěží nástup citrusové kyseliny, medová sladkost a tropické ovoce. Přes vyšší cukr působí velmi lehce (8% alkoholu), harmonicky. Krásný a vyrovnaný minerální závěr. Otvíral jsem při sklepní teplotě kolem 13-14 stupňů a postupně chladil, ale první dojem s (ohledem na ryzlink) vyšší teplotou byl mnohem lepší. Delikátnější, s preciznějším projevem chuti.

Ryzlinky z Erdener Treppchen znám jako výrazně minerální vína s vyšší kyselinou, většinou trochu strohé. Tohle Auslese to všechno má, místo strohosti je navíc příjemné, přitažlivé ovocem a dokonalou harmonií. Takhle vypadá nadšení :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *