Dobré světlo z Oregonu

Slogan vinařství říká „Kalifornská opulentnost a oregonská elegance,“ a jsem nakloněný tomu uvěřit. Dárek od českého ekonomického emigranta, bývalého účastníka Komunitních bedýnek. Intervaly jeho návštěv ve staré vlasti se prodlužují, ale svědomitě přiváží ukázky amerických vín s kontinuálně se zvyšující kvalitou. Elouan Pinot Noir Oregon 2015 má šroubovací uzávěr a nezvykle stylizovanou etiketu, ale asi bych měl napsat pár poznámek o výrobci.

BL P1330973 Elouan Lahev

Podle webu je Elouan projekt kalifornských vinařů v Oregonu s cílem vyrábět Pinot Noir, který má hloubku i chuť. Vybrali si proto tři regiony na oregonském pobřeží (Willamette, Umpqua a Rogue Valley) s tím, že výsledný mix bude to pravé. Všechny regiony jsou chladné s krátkým vegetačním obdobím a dávají Pinot severního stylu s pevnou strukturou a živou kyselinou.

Majitelem je Joseph (Joe) Wagner z páté generace vinařů z Napy. Oregonský projekt začal v lednu 2014, takže Elouan Pinot Noir 2015 může být nanejvýš druhý ročník. Potud web výrobce. Už z jeho PR poznámek je jasné, že jde o jiný přístup než v Burgundsku, kde vinaři usilují především o projev konkrétní vinice – kupáž ze tří různých regionů by se v Evropě zařadila na nejnižší kvalitativní stupeň.

BL P1330984 Elouan

Elouan Pinot Noir Oregon 2015
Ve skleničce poměrně tmavá rubínovka, na nose mix ostružin, malin a švestek. V ovoci hodně vyzrálé, v závěru teplé koření (hřebíček). V chuti džemovité ovoce, švestky, dobrá kyselina (s odbouranou jablečnou), hutnost. 13,7 % alkoholu, středně plné až plné, ale ne přestřelené, spíš přesně odměřené, pokud jde o robustnost, vliv dřeva i eleganci. Dobře použité barikové sudy dodávají další rozměr a závěrečnou kořenitou tečku. Celkový dojem je trochu zemitý a překvapivě elegantní. Podle závěrečného koření bych víno naslepo popsal spíš jako jižní Pinot. Alkoholem, kořením a plností se neprojevuje jako severní Pinoty, ostatně ani kyselinou ne. Na webu výrobce je cena 24 USD (asi 500 Kč). Za tuhle cenu by bylo víno (podle mého názoru) bezvadně prodejné i v Česku, a když přidám zkušenost, že francouzské Pinoty 2015 jsou ještě málo harmonické, tak by Elouan za 500 kaček byl v kategorii vynikající koupě. Čistě ideologicky vzato mu chybí terroirový přístup, ale úplně neideologicky je to dobré pití. Nechci vůbec zlehčovat koncept terroiru jako nositele kvality, ale možná to nemusí být jediný možný koncept.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *