Dinosauří pozdní sběr

P1200542 Vinice u Santenay

Bordeaux a Burgundsko míří k postavení dinosaurů, píše Don Kavanagh tady. Není to příjemné čtení, ale jestli se chcete osvěžit myšlenkou na nesmyslně stoupající ceny vín dvou nejdůležitějších regionů, tak si to přečtěte. Asi nejzajímavější bod: už osmdesát let zůstává seznam nejvýznamnějších (nejlepších) vinařství z Bordeaux a Burgundska vpodstatě beze změny. Před osmdesáti lety byla jejich vína dražší než ostatní na trhu, ale stále dostupná. Novináři, kritici, someliéři si mohli je kupovat. Dnes to už neplatí. Je možné, aby ta vína byla nadále považovaná za velká, když nikdo ve skutečnosti nemá šanci je pít? Hrozí jim, že se stanou dinosaury – tvory kteří už zmizeli ze světa a chodíme se na ně dívat jen do muzeí.  

Photo by: GIUSEPPE CACACE/AFP/Getty Images ukradeno z webu Wine Spectator

Photo by: GIUSEPPE CACACE/AFP/Getty Images ukradeno z webu Wine Spectator

Papež František dobře ví, že žádná pořádná oslava se neobejde bez vína, a drby se vedou, že na palubě jeho letadla s ním létá piemontský sekt Enrico Serafino Alta Langa Brut Spumante Metodo Classico 2013. Klasické bubliny z Pinotu Nero a Chardonnay s druhotným kvašením v lahvi a 36 měsíci na kvasničních kalech. Papež toho nalítá dost, takže to mohla být velká objednávka :-) Jen bych se rád zeptal někoho jazykově vybaveného, jak se takovému vínu říká? Z Itálie vím, že v restauracích mají Vino de la Casa, ale když je to v letadle a tedy ve vzduchu? Možná Papavino! Obdivuju neomylnou papežskou volbu, totiž italské bubliny místo statusové Champagne.

Když jsem si v úvodu zanadával na BB ceny, tak jedna dobrá zpráva. Královská svatba už je rok za námi, ale starý článek mi připomněl, že na noční recepci se podávalo Bourgogne Blanc Les Sétilles 2016 Oliviera Leflaiva. Jak jsem si stýskal v úvodu na ceny, tak tuhle šardonku jsem pil a dokonce jsem si možná krabici přivezl z jedné ze svých prvních cest do Puligny. Ve vinařství tehdy byla za 12-15 EUR. Od té doby se ceny zvyšovaly, ale jestli to nebylo nejlevnější bílé u Leflaivů, tak určitě jedno z nejlevnějších. Kdybych věděl, že bude dobré i na takovou posh party, tak jsem snad koupil víc :-) ale upřímně, byl to ryzí představitel žánru bez ctižádosti. V Komunitních bedýnkách najdete i lepší vína :-)

Preláti pili víno odjakživa, ale k americkým rockerům vždycky patřila láhev whisk(e)y. Že si Eddie Vedder z kapely Pearl Jam vezme na podium lahev Pinotu Noir jen ukazuje, že se víno stává módním a společenským nápojem. Ale že basketbalová hvězda a nejužitečnější hráč NBA LeBron James vystavuje na Instagramu sestavy vín, kterými zapíjel vítězství v zapase, to mě baví. Hlavně když se dívám na ty módní přehlídky a některé lahve vypadají povědomě. Tady třeba Sassicaia 1990 a dvě ChNdP od Domaine du Pégau. LeBron by mohl učit a nejen basket!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *