Ivanin Merlot 2012

Když se ohlížím za posledními články, je mi jasné, že pro samé ryzlinky, sylvány a milerky (Scheurebe!) jsem ztratil většinu čtenářstva. To byl nápad popsat měsíce samými bílými víny z nudných arktických regionů jako Franky nebo Mosela! Přichází léto, vyschnou řeky, roztajou ledovce, ideální doba pít červená vína! Díky čtvrteční návštěvě z Moravy mám konečně ten správný materiál, lahvované slunce z Villányi…

Ivana Zsofi 480

Dnes to bude double blind čili úplně naslepo. Po prvním ochutnání jsem běžel víno vyfotit a vygůglovat vinařství. Gůglil jsem úspěšně, leč marně. Jsou to Maďaři a Facebook i web mají důsledně v maďarštině, takže smůla. Dárce zřejmě nechtěl ovlivnit můj úsudek a tak zamlčel, že je to dílo ženy – vinařky (a podle fotek je to kočka, to poznám i když jsou popisky maďarsky. Plus 6 bodů ve stobodovce!). Ivana Žofi z Villányi a její Merlot 2012. 14% alkoholu a nic víc jsem nezjistil. Takže dnes Ivanin Merlot – Iványi Merlot 2012.

Místo obvyklé omáčky (z maďarštiny se nedá opisovat) jen jedna poznámka. Merlot je domácí odrůda v Bordeaux (ale tam obvykle nebývá sama, takže nikdo neví, jak bordeauxský Merlot chutná) a vynikající výsledky dává v italském Toskánsku. I jako konzervativní příznivec Pinotu Noir musím s odstupem času přiznat, že nejlepším vtipem filmu Bokovka byla známá hláška o Merlotu… Maďarsko je pro mě bílé místo na mapě, povšiml jsem si jen zajímavých Frankovek a Cabernetu Franc – a jak víme z Toskánska, kde se daří CF, tam bude i dobrý Merlot.

BL P1410495 Ivanin Merlot Label

Iványi Merlot 2012, Iványi Zsófi, Villányi
Klasická bordeauxská lahev, nenápadná, uměřená až téměř supermarketová etiketa. Ve skleničce temná rudočerná až kávová barva a vysoká smáčivost. Vůně středně intenzivní se zralým červeným ovocem, skoro tropická, ale čistá a bez přezrálých tónů. V chuti zpočátku lehký třešňový nástup, ale hned za ním důtrazné a vyzrálé červené ovoce, alkohol a taniny. Ovoce jde až do černorybízových tónů, víno má hodně čistý projev a přes šest let od sklizně působí svěže. Na můj vkus má hodně alkoholu a plnosti (koncentrace), ale musím uznat, že v ovoci je pěkně čisté a hlavně úplně přesně trefené pokud jde o čas sklizně a zralost hroznů. Navíc, v chuti nejsou žádné zelené nebo přezrálé tóny, takže to vypadá na úplně homogenní vyzrálost (a tím i na drsnou redukci úrody). Bez maďarštiny můžu jen spekulovat o delší maceraci slupek, protože víno má vyšší taniny, ale ty působí měkce a teple, jakoby nebyly ani ze stopek, ani ze sudu (v sudu víno samozřejmě bylo, kávový závěr a lehce oxi projev mluví jasně, ale z taninů v chuti tipuju na delší maceraci slupek). Vyšší alkohol a taniny nejsou moje oblíbené charakteristiky vína, ale čistota a perfektní zralost jsou významné plusy. Pěkný :-)

One thought on “Ivanin Merlot 2012

  1. Redukovaná úroda na 600-800 g na keř, sběr listopad,14 dní fermentace v otevřené betonové nádrži, před dokvašením se to zakryje vrstvou jílovité zeminy a nechá se to tak další 4 týdny dojet. Pak se stočil samotok do sudů, kde to zrálo cca 3 roky. Pak láhev a další 3 roky zrání před uvedením do prodeje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *