Cabrida 2015 a staré keře odrůdy Garnacha

Co je nejlepší na drahých a starých, vzácných a ušlechtilých vínech? Nabízím jen jeden soukromý postřeh z mnoha možných. Je to samozřejmost jejich chuti, samozřejmost se kterou se pijí.

BL Old wines 60-006_8_0 UPR

Před šesti týdny jsem si při prvním setkání s Garnachou ze 105 let starých vinic v Capçanes napsal jen KRÁSA!!! Žádné podrobnosti, žádné poznámky ke kyselině, koření, plnosti atd. Celkový dojem úplně převládl. Deset dní poté, co mi vína přistála doma, jsem si starou Garnachu přelil do karafy a zvolna upíjím. Mám na to víc prostoru a tak bych mohl dodat i ty podrobnosti, jen si myslím, že nejsou moc podstatné. Someliérské kurzy vás naučí, jak víno analyzovat nebo aspoň popsat, ale nikdo vás nenaučí se z něho radovat.

Podle technického listu jde o vinice vysazené před šedesáti až 110 lety na různých půdách (jílovité, žulové a několik parcel na břidlici), vesměs na svažitých polohách nebo starých terasách. Všechno vedené na hlavu, prostě staré výsadby. Celkem patnáct malých parcel starých výsadeb. Malá sklizeň (do 750 gramů, dva až čtyři hrozny na keř), staré keře přirozeně redukují úrodu. 14,8% alkoholu a jen 3 500 lahví. Kvasí spontánně s řízenou teplotou zhruba měsíc a lahvuje se s lehkou filtrací, bez číření. Dvanáctiměsíční školení v barikových sudech se spíš lehkým toastováním (to není nic  velkého na tak koncentrovanou surovinu) a další tři měsíce scelování v tanku před lahvováním.

BL P1350047 Cabrida

Jestli očekáváte něco ohromujícího, tak můžete hned na počátku zažít zklamání. Nic ohromujícího ve skleničce nenajdete. Můj první dojem dokonce byl, že ve velkém tulipánu víno vypadá hodně světlé, lehké, vzhledem se blíží až k plnějšímu burgundskému Pinotu, včetně rozdílové bledosti na okrajích sklenky. Na nose je (v porovnání se základními španělskými víny výrobce) ostré, čisté a jednoduché. Ovoce (švestky), lehce koření (bazalka, eukalyptus, kmín), čistota, je to jaksi jednodušeji a přesněji definované. V chuti extraktivní, s glycerinovou sladkostí, dojmem podstatně lehčí, než základky a střední třída z Capcanes. S celkovou čistotou tím víc vystupuje alkohol, ovocný projev je hodně potlačený nebo spíš komplexní. Pěkný kořenitý závěr a famózní délka dochuti. Je to mladé víno, ale už teď je pěkně sladěné, harmonické. Druhý den mnohem klidnější projev, kompaktní ovoce a měkké taniny. Stále vynikající.

Podle nákupní ceny by víno stálo v maloobchodě asi 1100 Kč. V chuti nenajdete nic, na co byste mohli ukázat a říct, za to dám tisícovku. Ale krásně se to pije a podle mého odhadu se víno bude ještě deset let zlepšovat. Za tu lehkost pití víno (možná) stojí.

Jestli tento týden frekvence příspěvků zřídne, je to tím, že se jedu zašít na malou zemědělskou usedlost, kde nemají internet. Příležitostně ho budu krást v kavárnách a restauracích, jestli se tam po polních cestách vůbec dostanu :-) Už se na to těším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *