Bedýnka číslo 52 – Burgundsko

BLOG P1310553 vjezd do Cheilly

Leden jsem měl ryzlinkový, ale na degustační večeři s moselským vinařem Stefanem Erbesem i druhý den na Galadegustaci Prague Wine Trophy v Jaltě padaly dotazy na příští bedýnku. Odpovídal jsem bez přemýšlení, že to budou asi Pinoty. Celý loňský rok jsem se snažil hlídat si vína ročníku 2015, tak jak v různých regionech postupně přicházela na trh. Nejdřív Alsasko, potom Mosela, postupně další. Burgundské Pinoty se lahvují poměrně pozdě, nejdříve na přelomu dalšího roku. Kvalitativní očekávání bylo veliké a přiživovaly ho vzpomínky na ročník 2005. Tehdy někteří vinaři vyprodali ještě před prvním květnem, kdy jsem do Burgundska dojel já. Renomovaní pražští dovozci si burgundský ročník 2005 stáhli pro sebe a do prodeje nepustili nic, pamatujete? V pondělí jsem si rychle domluvil pár schůzek a hotel a ve středu jsem už ochutnával víno v Gevrey.   

P1200602 A a M Bouthenetové

Jedna kamarádka se ptala, jestli je teď v Burgundsku příjemněji než doma. Odepsal jsem, že nevím, že to tam mám prostě rád. Snadno tomu propadnete, ale těžko se to vysvětluje. Při degustaci se ukázalo, že některé plány mi nevyšly a některé ano. Plány komplikuje trvalý pětiprocentní meziroční nárůst cen v Burgundsku. Malá úroda ročníku 2016 ceny ještě zvýší. Patnáctky, které jsem koštoval, byly vynikající. Nakonec jsem se znova rozhodl pro Pinoty Marka Boutheneta z Maranges, které znáte už z loňských bedýnek. V novém ročníku jsou robustní, ovocné, a už-už připravené k pití. Když odhlédnu od cen, bude burgundský ročník 2015 velká radost. Vynikající!

Maranges jsou nejjižnější a nejméně známou apelací burgundského Côte-d’Or. O jejich slávě nejlíp vypovídá to, že když loni britský časopis Decanter zveřejnil test znalostí o Burgundsku, byla v něm otázka na nejjižnější apelaci a správná odpověď byla podle Decanteru… Santenay! Ale globální úspěch Burgundska působí i v Maranges, kvalita vín se rychle zlepšuje, jen většina turistů si nezajede těch deset kilometrů okreskami z Chassagne do Cheilly. Díky tomu (i díky hrbolatým silnicím ze Santenay) nemají vinaři ještě na dvorku Jaguáry a Porsche a jejich vína jsou stále ještě cenově dostupná.

BLOG P1310536 4x Bouthenet Degu

Běžný chod vinařství už převzal Markův syn Antoine. Koupil a vysadil novou vinici Chardonnay a už druhý ročník jejich Maranges 2015 „Bas de Loyeres“ se povedl. Začali jsme s Aligoté 2015, které bylo hodně chuťově plné, s velkou zralostí, prostě netypické (ale odpovídající ročníku). Podobně bílé Hautes-Côtes de Beaune 2015 mělo intenzivní vůni s pěkným barikem a silnou máslovou chuť. To bych rád koupil, ale Pinoty byly ještě výraznější a přitažlivější.

BLOG P1310577 BHCB 2015

Hautes-Côtes de Beaune 2014. Světlá barva, v poznámkách mám hezké rosé. Ovocná chuť se stále důraznou tříslovinou, ale už připravené k pití. Bylo v loňských bedýnkách. Doma po otevření jiné dojmy: světlá rubínová barva, navinulá burgundská vůně se svěžími lesními tóny, v chuti dokonale harmonický burgundský Pinot s atributy báječné kvality: čistotou projevu a harmonií. Mně prostě baví vína s čistým projevem, sklizená v pravou chvíli, a moc nedám na to, jestli jsou kvašená tak či onak, v sudu nebo v nerezu nebo v jiné nádobě, bio nebo nebio. Čistota a harmonie, odrůda a původ. To je tady jasné: Pinot a Burgundsko. Navíc v perfektní lahvové zralosti, akorát k pití.

Hautes-Côtes de Beaune 2015. Stručně: podobné jako 2014, ale čerstvé, živé a atraktivnější. Podrobně:  vzhledem typická světlá rubínovka, intenzivní višňová vůně s růžemi a dřevem. V chuti vyvážené, s dobře zakomponovanou kyselinou, višňově ovocné. Závěr tvoří závoj prachových tříslovin. Když jsem ho degustoval přesně před rokem ze sudu, byl jsem v pokušení koupit rovnou na místě celý sud a nechat si ho nalahvovat – víno bylo už tehdy připravené k pití. Dnes je víno vyztužené taniny ze sudu a asi mu prospěje odklad o čtvrt roku, ale už teď je to radost pít. Standardních 13% alkoholu. Slušná koncentrace, důrazný robustní projev. Na základní Burgundu úplný poklad.

Dilema který ze základních Pinotů vybrat jsem vyřešil tak, že oba. Mají stejný projev, jsou to stejná vína. Čtrnáctka boduje harmonií a zralostí, patnáctka svěžestí a robustnosti.

P1200998 Maranges Hill

Maranges 2015. Podobné atributy jako předchozí patnáctka: svěžest, robustnost, struktura. Světlá barva, ovocná vůně s dotekem kůže. Zralé, nepřezrálé ovoce, pěkná koncentrace. Lehké a i přes závěrečné taniny dobře pitelné.

Santenay 2015 (Village) zatím není v prodeji. Předpokládám, že to je jen z obchodních důvodů a čeká se, až se vyprodá předchozí ročník. Ve vinařství jsme ho neotvírali, ale při nákupu jsem si vyžádal lahev na doma. Až ji otevřu, poznámky zveřejním.

Santenay 2014. Barva je světlá nafialovělá rubínovka. Ve vůni je uměřené, kultivované, jemně ovocité do peckovin a květinové. V chuti je hladké, komplexní, sladěné, s dokonale zakomponovaným ovocem (po provdušnění jde do švestek). V těle slušně plné ale kratší, s mineralitou a jemnými taniny v závěru a středně dlouhou dochutí. Ještě má dost tříslovin, ale už se blíží jeho čas.

BLOG P1310585 Santenay PC 2015

Maranges Premier Cru Les Loyeres 2015. Tenčí vůně, lehká vyrovnaná chuť, komplexní, harmonické ale hodně zavřené.

Maranges Premier Cru La Fussiere 2015. Zamiloval jsem si ovocný ročník 2012, patnáctka se mu podobá. Ještě je zavřená a působí přísně, ale převládá ovocný projev, robustnost, koncentrace. Předchozí ročník je zemitější a nepřevládá v něm ovoce, ale už je víc připravený k pití.

Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2015. Jemné, krásné, koupit! (nic víc jsem si ve vinařství nezapsal.) Doma temná rubínová barva, čirá, ale temnější, než u ostatních Bouthenetových Pinotů. Ve vůni jemné a bohatě ovocné, komplexní. V chuti silná kyselina, komplexní, ohlazené, ovocné. Přestože je to papírově nejvýznamnější víno, nazrálostí překonává jeho Village i Premier Cru z Maranges. Projevem lehké, s dobře zakomponovaným sudem a závěrečným závojem tříslovin. Dobře se pije už teď, ale určitě bude lepší za dva až čtyři roky.

P1200575 Antoine Bouthenet

Nakonec byl výběr vín jednoduchý. Něco naznačily už předchozí poznámky, po výletu do Beaujolais jsem přidal dvě vína odtud. Bílé Beaujolais Villages 2015 vinařství Paul Janin et Fils je (přes deklaraci Beaujolais Villages) typické bílé burgundské, barikované Chardonnay. V ročníku 2015 navíc s ovocnou zralostí až do přezrálosti, s výhledem, že bude připravené k pití už v červenci. Jediné Gamay je La Voute Saint Vincent 2015 od vinařství Louis-Claude Desvignes. Je to Morgon AOC s bohatou vůní (s fialkami, červeným ovocem a jemným kořením). V chuti už slušně sladěné, pitelné, s dobrou kyselinou, červeným ovocem, kamenitou mineralitou, komplexní a téměř harmonické. Někteří ho znáte už z předchozí bedýnky, výměna za dražší Santenay je samozřejmě možná.

Vymyslel jsem dvě základní půlbedýnky:

Bedýnka A
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune 2014 – 420 Kč
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune 2015 – 420 Kč
La Voute Saint Vincent 2015 (LC Desvignes) – 360 Kč
celkem 1200 Kč

Bedýnka B
Maranges 2015 – 450 Kč
Santenay 2014 – 530 Kč
Beaujolais Villages Blanc (Janin) – 420 Kč
celkem 1400 Kč

Bedýnka C
To je komplet obsah A i B za 2 540 Kč

Bedýnka D
Pro ty, kteří nechtějí Chardonnay ani Gamay, mám ještě dvě vína zmíněná výše v poznámkách z degustace. Maranges Premier Cru La Fussiere 2015 za 580 Kč a Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2015 za 690 Kč. Celá bedýnka za rovné 3 000 Kč.

BLOG P1310578 Maranges 2015

Samozřejmě jsou možné další bezohledné kombinace vín. Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). První lahve už mám doma a budu je posílat ihned podle vašich přihlášek.

blog P1280102 antoine s pipetou copy

Zkopíruju, co jsem napsal v dubnu 2015: Čím mě Maranges nadchlo? Jemností a kultivovaností se vína z Maranges podobají zbytku Burgundska, ale velký úspěch mají teprve před sebou. Něco z toho je vidět na fotkách z letošních degustací. Zatím ještě tam není nikdo velký, samé rodinné podniky a vinař vám nepřijde na degustaci v bílé košili a semiškách. Když jsme se v pondělí ráno domluvili s Antoinem Bouthenetem, musel vína etiketovat. Máš čas? zeptal se. Tak jsme to dělali společně, Antoine čistil lahve a já je balil do krabic. Letos se navíc přidalo nadšení z vynikajícího ročníku 2015. Patnáctky jsou nejen kvalitativně vynikající, ale nebudou muset čekat na otevření tak dlouho jako dva předchozí ročníky. Jak říkal před osmi lety na pražské degustaci burgundský vinař Jacques Prieur o ročníku 2005: To je vynikající ročník, vína jdou pít hned! (Už na Valentýna!, dodává pan Sklenička.)

A abych to nezakecal, přihlásit se můžete tady.

 

2 thoughts on “Bedýnka číslo 52 – Burgundsko

  1. „Jak říkal před osmi lety na pražské degustaci burgundský vinař Jacques Prieur o ročníku 2015: To je vynikající ročník, vína jdou pít hned!“
    Jsem zmaten. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *