Šedá z Rosackeru 2010

P1170407 Hunawihr pohled na kostel z Rosacke

Cave de Hunawihr patří mezi největší a nejlepší francouzská vinařská družstva. Vzniklo v padesátých letech a dnes má 130 členů s asi 200 hektary vinic. Ročně vyrábí kolem dvou milionů lahví. Už jsem psal, že taková organizace se podobá víc negociantovi než vinařství – sklepmistr sice ví, kolik hroznů přibližně při sklizni dostane, ale nemůže přímo ovlivnit kvalitu. Další téma současných družstev obecně jsou odchody některých členů. S podporou, jakou dostávají v posledních letech ve Francii malá vinařství, je běžné, že majitelé nejlepších vinic se osamostatňují a pozice velkých družstev tím trpí. Přesto si hunawihrský Coop drží postavení i dobrou kvalitu. Za sebe můžu dodat, že pro některá vína jezdím do Hunawihru průběžně už od jara 2006, vína z Rosackeru mají stále výborná.  

P1280219 Pinot Gris Rosacker 2010

Pinot Gris Grand Cru Rosacker 2010, AOC Alsace, Cave de Hunawihr
Poslední lahev z květnových alsaských bedýnek z roku 2012. Na alsaský šeďák mělo tehdy víno docela silnou kyselinu (jak odpovídalo ročníku) a já se s tím těžko smiřoval. Ve skleničce zlatá barva s teplým červeným odstínem, typická odrůdová vůně s přezrálým ovocem (včetně botrytických hroznů), glycerolem a kořením. 13% alkoholu a na stupnici sladkosti na zadní etiketě označené přesně v půlce stupnice. V chuti slušná kyselina, důrazný zbytkový cukr spolu se sušeným ovocem a rozinkami, kořenité až do dojmu kratší macerace slupek. Důrazné, s pěkným kořením až do štiplavosti, a díky kyselině i vyššímu extraktu ještě zrnité a plné síly. Spíš reduktivní projev, s důrazem na čistotu. Chutě jsou už spojené, ale ještě ne úplně vyhlazené a harmonické, jako by víno bylo teprve na začátku období, kdy je vhodné k otevření.

4 thoughts on “Šedá z Rosackeru 2010

  1. Kdyby se hlasovalo o další bedýnku, tak dávám hlas pro vína z Cave de Hunawihr. Sedla mi jejich základní vína, například Pinot Blanc a Sylvaner, ale také všechna vína Grand Cru. Ty také velmi dobře držela v čase, i když jsme jim moc nadějí nedávali. A navíc, nemám už žádnou lahev :-( Co vy na to pane „Skleničko?“ :-)

    1. Přemýšlím o tom, Marku! A nech si to vykání, dobře víš, že se zlomenou rukou teď nemůžu řídit, tahat bedny s vínem a dokonce i ten blog se mi blbě ťuká do klávesnice :-) Se zlomenou rukou jsem zredukoval plány, ale na Hunawihr myslím, hlavně na mladá vína z ročníku 2015. Dnes mi navíc přišla lákavá zpráva z Mosely s nabídkou mladých ryzlinků, tak jestli najdu dalšího hilfera, který mi pomůže víno vyložit a odvézt do Uloženky, možná by mohly být nějaké patnáctky už na Velikonoce?

  2. Uloženka není problém, to odvezu. Když budu doma, tak ti pomůžu vyložit
    i paletu. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *