Terroirová soutěž

Mělník PS 11Na odlehčení předvánočního týdne si dáme malou vinnou soutěž.

S vínem je spojena spousta mýtů. Dnes se nebudu zabývat tím prazákladním o přeměně vína v krev jednoho mýtického pastýře, ale mýtem o terroir. O spojení vína s krajinou a s lidma.

Vejce nebo slepice?

Koncepce terroir je postavená na tom, že místo původu (a vinohradník a vinař) zásadně ovlivňují výsledný produkt – víno. Jsem povaha skeptická a v koncepci terroir občas najdu nějaké zádrhele, ale v praktické rovině jako konzumentovi mi to funguje: pro pochopení vína je klíčem místo a lidi. Bez procházky vinohradem a přípitku s vinařem těžko nacházím k vínu vztah.  Asi to není jasná rovnice nebo přímá úměra, ale už jsem zjistil, že nedokážu dobře prezentovat víno, jestli jsem nebyl ve vinařství, nemluvil s vinařem, neviděl krajinu kolem. Pomůže i návštěva místní restaurace nebo kostela, degustace s vinařem je klíčová. Bez toho jsem při prezentaci vína jen o málo lepší než police v supermarketu. Terroir naruby.

Pozdní sběr 12Pokud jde o terroir, jsou velké vinařské regiony dobře čitelné. Jsou vyhraněné. Když jsem byl v roce 2003 poprvé na garážové degustaci v Toskánsku, všiml jsem si, jak silně se místní konzumenti identifikují s nejvýznamnější místní odrůdou. No jistě, Sangiovese! vykřikoval nadšeně pán v Montecatini, když mu someliér řekl, co je základem vína, které pánovi zachutnalo. S čím by se měl identifikovat moravský konzument, který nejenže nedokáže zpaměti vyjmenovat všechny schválené odrůdy, ale ani netuší, že jich je už přes sedmdesát? Velké světové vinařské regiony mívají jednu nebo dvě odrůdy (jednu modrou a jednu bílou). Proč to tak je, to je jiná otázka, ale soudím, že to souvisí s důvody, proč se tyto regiony staly velkými a významnými. Soustředění na jednu odrůdu pomáhá. Vinařům i konzumentům.

Mikulovský zámekVymyslel jsem si obrázkovou soutěž. Dám pár fotek ze skleničkovských cest za vínem (o těch jsem na blogu už psal dost, nápověda pro pravidelné čtenáře), ale nebudu vás nutit hádat, odkud fotka je. Budu se ptát na odrůdu, která je s daným místem spojená. V některých případech to bude vyžadovat podrobnější zahloubání, asi jako kdybych dal fotku burgundského Chambolle-Musigny. Tam se dělá i Chardonnay, ale Chambolle je slavné červenými, Pinotem. Na Moravě by to bylo těžší, ale s předchozí nápovědou se snad najde správná odpověď i pro případnou fotku z Moravy. Aby to bylo úplně jasné, dám jeden příklad.

IMG_3602 FirenzeObrázek 0. Nemusíte luštit postavy na obrázku a hádat, kdo koho křtí. Křtí ho vodou, takže tudy cesta ke správné odpovědi nevede. Ale jestli jste tam někdy byli, poznáte z barevnosti architektury, že to je Toskánsko. Firenze nebo Siena. A všude kolem roste Chianti, postavené na odrůdě Sangiovese. Florencie a Sangiovese je správně. Nápověda pro odvážné luštitele: až to bude naostro, žádné další Sangiovese nebude. A není nutné uhodnout všechno. Pojďme na to.

SkyObrázek 1. Tohle je samozřejmě snadné :o) Ta odrůda není „velká,“ ale s městem na obrázku souvisí jako džbán s uchem. Jako bicykl se zvonkem. Jako čáp se zobákem :o)P1120332 PNObrázek 2. Jeden region, jedna řeka, jedna odrůda :o) Která? Která řeka a která odrůda?

RánoObrázek 3. Na svazích kopce se pěstuje zbytečně mnoho odrůd, ale já se ptám jen na jednu. E pluribus unum!

Hrozen

Obrázek 4. Nečekám, že byste odrůdu identifikovali podle hroznu, ale ta socha oslavuje jednu odrůdu. Kterou? Která odrůda proslavila vesnici a kopec za sochou?IMG_6817 na zahradě s cyklistkou 2

Obrázek 5. Napovím jen, že nemusíte mít všechno správně, abyste vyhráli, a že jiný pohled na tutéž kašnu mám i v hlavičce blogu (v jedné z mnoha terroirových hlaviček, stačí si na ně zaklikat :o). Původně měl obrázek být jen pro legraci, souvislost s odrůdou mě napadla až dodatečně. Elementary, dear Watson! Zdejší víno je sice cuvée (dá se u směsných vín vůbec mluvit o terroir?), ale přesto v něm jedna odrůda převládá. Odrůda tady není zrovna typická, takže to nakonec skončilo tím, že pro jedno jediné víno vymysleli samostatné označení původu. Středověký mnich by se zaradoval, k oslavě jediného Boha jedinou odrůdu jediné víno dělati budeš! Slečna Marie po Skleničkově pravé ruce je Američanka, ale není to v Napě. Jaká odrůda to je?

Čtyři státy, pět odrůd: čtyři bílé a jedna modrá :o) Jaká jsou pravidla? Co dostane výherce?

Napřed to nejdůležitější : výherce dostane Skleničkovo tričko. Když jsem před rokem nechal vyrobit propagační tričko se Skleničkovou abecedou, nenapadlo mě, že se přestěhuju na novou adresu a budu muset udělat nová trička s www.sklenička.com. Takže uzávěrka soutěže bude 31. prosince a výherce/výherci dostanou ceny až v lednu. Až budou trička hotová. Prostě je teď už budu muset udělat. Nebo nahradit vínem. Neúspěšní luštitelé budou muset počkat na další soutěž nebo si budou muset tričko koupit. Těším se na vaše odpovědi. Tipovat můžete tady. Prosím ne do komentářů, pro jistotu :o)

One thought on “Terroirová soutěž

  1. První odpovědi kratochvílného kvízu jsou překvapivě dobré, ale ještě ne úplné. Poslední otázka zatím odolává. Nenechte se zmást samožerskou fotkou, některé záludné otázky (nejen ta poslední) obsahují jasnou nápovědu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *