Svaté smrže, Guide Hachett a nízkovoltové ryzlinky

Couverture GUIDE HACHETTE 2016 480

Dnes to bude chvála vín s nízkým alkoholem, ale napřed malá odbočka. Čtvrteční večer bych měl správně otvírat Montagny Premier Cru Saint-Morrilles od Jean-Pierre Bertheneta, ale za chvíli vysvětlím, proč na ně nedošlo. Odpoledne přišla tisková zpráva od Francoise Bertheneta, že hned čtyři jejich vína ročníku 2013 se dostaly do nejznámější francouzské vinné ročenky Guide Hachette 2016 (včetně Montagny 1er Cru Vieilles Vignes, které někteří znáte z dubnových Komunitních bedýnek) a Saint-Morilles rovnou dostalo nejvyšší ocenění zvané Le Coup de Cœur. Myslím, že Saint-Morilles jsou už dávno vyprodané, ale jsem rád, že jsem byl rychlejší než Hachette!  

Z opatrnosti jsem už druhý večer za sebou otvíral moselské kabinety od Erbese, kvůli nízkému alkoholu. V pátek ráno mě čeká 1200 kilometrů za volantem, takže užívám víno v duchu hesla Enjoy Responsibly!

P1250195 2x UW kabinett ERBES

2014 Ürziger Würzgarten kabinett s 8,5% alkoholu je svěží mladý slaďák s výbornou kyselinou, který projevem (i cenou) připomíná slavné Moscato d’Asti. Nemá agresivní aromatiku Muškátů, ryzlink je prostě aromaticky kultivovanější a ušlechtilejší, není to šumivka, ale malou perličku v chuti má taky, a do teplého letního večera je to bezva.

2013 Ürziger Würzgarten kabinett má rovných 7% alkoholu, je stále svěží a kyselina je spíš ještě důraznější než u předchůdce, ale je už ohlazenější, usedlejší a plnější v těle. U Roberta Parkera dostal v březnu 91 bodů, koupil jsem si dvě krabice, jen abych si to celý rok mohl ověřovat :-) Předchozí ročník jsem propagoval jako víno k žehlení, víno, které si otevřete, když nechcete o výběru moc přemýšlet. Dnes jsem naopak vybíral hodně pečlivě s ohledem na to, že ráno vstávám po čtvrté, v šest vyzvednu společníka na nádraží a pak hurá 1200 kiláků k moři. 7% alkoholu je v takovém případě velký argument.

vinarstvi_u_kaplicky

Vinařství u Kapličky11

Abych předešel některým otázkám, přidávám dva obrázky, které jsem objevil ve středu na webu. Varování lékaře: obrázky se dají kliknutím zvětšit. Správná otázka není Kam jedeš? ale Před čím utíkáš?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *