Pár fotek výletu. Zajel jsem si do nedaleké Abbazie di San Galgano u Chiusdina (provincie Siena). Přivezl jsem si snad tři sta fotek a připravil si peklíčko, když jsem se snažil 290 z nich vyhodit.
S vínem to nemá řádnou spojitost, leda přes cisterciáky, kteří klášter ve dvanáctém století založili.
Jinak je to známé toskánské poutní místo, protože zbytky kláštera nabízejí spoustu příležitostí fotografům. Vzdáleně to připomíná Panenský Týnec nebo Sázavský klášter, ale ve větších rozměrech.
Největším tahákem je hlavní loď ve tvaru kříže, postavená ve východo-západní ose.
Pokud vás zajímá pohnutá historie kláštera (začali ho stavět až v roce 1220, dokončili kolem roku 1280 a jakési vojsko ho vyplenilo už v roce 1363…), klikněte na wikipedii.
Já přidám už jen pár fotek. Tohle je postranní loď kostela.
Připomínám starou známou pravdu toskánských poutníků, že sto kilometrů cesty autem v Toskánsku trvá dvě až tři hodiny, protože to je samá serpentina z kopce a do kopce a nedá se jet rychle. Zvlášť když máte s sebou foťák!81
Jen mě dodatečně napadlo, jak málo o středověku víme. Galgano Guidotti zemřel v roce 1181, jeho následovníci začali stavět chrám v roce 1220 a dokončili jej kolem roku 1280. Je to obrovská stavba a z dnešního pohledu je nepředstavitelné, jak vznikala, kde na ni mniši v zapadlém Chiusdinu vzali prostředky a jak ji dokázali postavit (bez elektřiny, bez nákladních aut, bez moderní techniky). V moderní době s počítači a automobilovými motory by za čtyřicet let nedokázali ani získat stavební povolení. Středověk byl očividně úplně jiná doba, než si moderní člověk s maturitou dokáže představit, včetně role víry a náboženství v životě.