První sylvánský večírek

BL P1340343 BB express

Krátký výlet do německých Franků ve mně zanechal velký dojem. Jaká země, taková vína. Den po německých volbách bylo v Německu dokonale čisto, upraveno, uklizeno. Podobně čistá byla vína, samá radost. Posekanou trávu kolem německých silnic a upravená městečka jsem komentoval už v minulém příspěvku. O svatém Václavu jsem ještě jednou vytáhl sekačku a posekal zahradu. Teď už se budu mít jako v Německu :-)  

BL P1340388 3x Silvaner

Cestou domů z Německa s pětatřiceti vinnými vzorky jsem si říkal, hlavně se z toho nepodělat :-) Nenechat se pobláznit. Většina lahví byly Silvanery (česky Sylván zelený) a hlavně „single vineyard“ vína se na degustacích předváděla obdivuhodně. Sylvánské je z našeho pohledu téměř exotická odrůda. Před sto lety jí patřila prakticky polovina moravských vinic, dnes je to Popelka. Degustace patnácti Silvanerů má nejmíň jedno nebezpečí: člověk může propadnout srovnávání jednotlivých nuancí a ztratí se v tom. Dal jsem si předsevzetí, že pro případné bedýnky vyberu jednu kolekci, jednoho vinaře, a nenechám se pobláznit.

BL P1340392 2016 Silvaner Hofmann

Jako referenční, základní vzorek šel 2016 Silvaner kabinett Röttimger Feuerstein trocken z Weingut Hofmann. Jednoduchá etiketa, burgundská lahev a šroubovací uzávěr. Jiskrná citronově žlutá barva s jemným perlením na stěnách skleničky. Na nose herbální tóny, tráva, poměrně koncentrovaná a svěží vůně. V chuti zase perlička, lehké s pěknou kyselinou, tenké až středně plné (no středně, s ohledem na kategorii tělnatosti, ve které se pohybuje francký Silvaner), s jemně travnatým a citrusovým projevem a závěrečnou kořenitou tečkou (v tomto případě hodně jemnou). Část kouzla může být zakletá i v nízkém alkoholu, 11,5%. Úžasně pitelné a svěží, to se bude těžko překonávat.

BL P1340395 2015 Silvaner Dr Heigel

2015 Silvaner Mainstockheimer Hofstück kabinett, Weingut Dr. Heigel
Klasický bocksbeutel čili lahev ve tvaru kozího měchu, typická pro Franky. Teda ono se to snad nikde jinde už nepoužívá :-) Šroubovací uzávěr s noblesním designem víno zařazuje do vyššího segmentu, stejně jako výrazná citronově žlutá barva se zlatavým odstínem. Na nose tráva a citrusy a důrazný seský podtón, připomínající až brettanomyces. S vymícháním rychle mizí, navíc Dr. Heigel dělá všechno v nerezu, takže původ těžké selské vůně je někde jinde, ale nedá se to přehlédnout. Mimochodem některé francké Silvanery mají sklony už časně jít do podobných „petrolejových“ tónů jako staré alsaské ryzlinky, ale po několika degustacích se neodvažuju to zobecňovat. V chuti poměrně robustní, podle projevu i alkoholu bych tipoval Spätlese. V plnosti chuti a vyšším alkoholu (13%) se trochu vytrácí kyselina, v chuti jde až do ovocných tónů, typická tráva se přidá v závěru. Prostě pokus o ambicióznější, serióznější víno, ale u mě by to vyhrál lacinější a lehčí kabinet Jürgena Hofmanna. (Dodatečně připisuju, že po dvou dnech je víno v lahvi mnohem harmoničtější. Když opadnou reduktivní projevy, je o třídu lepší.)

BL P1340391 2014 Silvaner Schaeffer

2014 Silvaner Escherndorf, Weingut Schäffer
Dodatečně jsem si pro kontrolu otevřel i třetí víno, protože degustace s Egonem Schäfferem pro mě byla v mnoha ohledech vrcholem franckého výletu. Kontrola etikety upozornila na matoucí dvoukolejnost německých etiket – Schäffer označuje vína podle VDP klasifikace, takže na přední etiketě je VDP Ortswein (tedy zařazení odpovídající burgundské Village apelaci), ale na zadní etiketě „jen“ Qualitätswein, tedy jakostka. Jak už kdysi řekl někdo přede mnou, aby to bylo jednoduché, to by to nesmělo být německé :-)

Klasický kozí měch a noblesně stylizovaná etiketa. Ve skleničce se pere citronově žlutá se zlatou, vzhledem je víno hodně nazrálé a plné, ale to odpovídá staršímu ročníku. Na nose je až přezrálé, s přezrálými citrusy a hodně zralými herbálními tóny (seno místo trávy :-). V chuti lehké, travnaté až herbální jako odkvétající horská louka v srpnu, a zase citrusy v podobě zralých měknoucích citronů. 12,5% alkoholu, v závěru trocha taninů (ale myslím, že víno nebylo v sudu, tuhle kategorii dělá Schäffer v nerezu) a lehce nazrálé tóny a možná i pár botrytických hroznů. Pěkné to je, pastva pro milovníky starších a nazrálých vín, dokonce i odrůdové to je, ale dnes večer u mě stále vyhrává nejlevnější kousek od Hofmannů.

6 thoughts on “První sylvánský večírek

    1. Jestli myslíte bedýnku, tak musím napřed vybrat vína a domluvit se s vinařem. Ale chci to udělat, jen co si z pěti vinařství výběru to jedno. Je to dřina, podle kvality vína by to mohlo být kterékoliv.

    1. Bojím se, že bysme tam byli sami dva :-) Vážně, na květnovou degustaci toskánské odrůdy Vernaccia di San Gimignano se přihlásilo tak málo lidí, že to se Sylvánem nebudu zkoušet znova. A to jsem tam měl Vernacciu, která teď dostala od Cerniliho 95 bodů/100. Mám teď otevřených šest vín, tak se v neděli stavte :-)

      1. Děkuji za pozvání, ale vracím se v neděli večer z dovolené a toto určitě nestíhám. Zvláštní, dobrý Sylvan je přece báječně pití. Dobrých ryzlinku či PN je spousta, pokud mate dost penez, ale u Sylvanu či Neuburku tohle neplati. Skoda.

  1. Ale to se dá říct i o Vernaccii nebo vínech z Montescudaia a Orvieta, o Frankovce nebo o rakouském Veltlineru – podle osobních preferencí si každý může doplnit další. Na druhou stranu na ryzlinkové degustaci s moselským vinařem za 1200 kaček mám plno, ale na takový extrabuřt jako je Vernaccia z osmi vinařství za 400 ne :-) Trh je někde jinde, asi.
    Btw na dobré ryzlinky není potřeba hodně peněz, podle mého názoru. Mám sice doma 2002 Auslese za cca 900, ale když už roupama nevím co bych, skončím vždycky u mladého kabinetu za 300.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *