Nazrálý Pinot z Vosne-Romanée

P1240247 Vosne Romanée 2005 Arnoux

Byl jsem si jistý, že jsem už před pár lety tohle víno na blogu popisoval, ale starý článek jsem nenašel. Ještě si pamatuju tehdejší dojmy: byla to rytírna, rytířské brnění v přízemí románského hradu, pevnost a maskulinita. Trochu zabalené v pinotové a taninové měkkosti Vosne-Romanée, ale přesto – hodně vyhraněné víno. Druhou lahev jsem otevřel po mnoha letech k letní večeři, a všechno bylo jinak. Dnes o  Vosne-Romanée 2005 z Domaine Robert Arnoux.

Domaine Arnoux

Dnes už se vinařství jmenuje Domaine Arnoux-Lachaux – francouzští kritici tvrdí, že Pascal Lachaux, který převzal vinařství po smrti Roberta Arnouxe, už tak výtečný podnik výrazně pozvedl a ukázal schopnost vyrábět charakteristická a vynikající vína z mnoha odlišných špičkových vinic. Vinařství má 14,5 hektaru v těch nejlepších pinotových apelacích Côte-de-Nuits. Nedávno jsem tady psal o jejich základním Pinot Fin 2012, po nedávném nárůstu cen burgundských vín asi jediném dostupném víně, ale z dávných cest do Burgund si schovávám ještě Vosne a Chambolle jako ukázky naprosto odlišných projevů špičkových Pinotů. Doporučuju web vinařství, jejich prezentace má noblesu. Jako všichhni vinaři s tradicí se hlásí k principům šetrného zemědělství, ale nezavazují se k žádné moderní doktríně nebo certifikaci.

Vosne-Romanée 2005, Domaine Robert Arnoux

P1240251 Vosne 2005

Ve skleničce nazrálá, skoro hnědá barva. Jak jsem několikrát naslepo radostně hlásil Pinot už podle barvy, tady bych to nedal: tak staré Pinoty mívám jen zřídkakdy. Zrovna tak vůně mate nazrálostí: je až čajová, zpočátku do koženky a potom s uzeným sýrem, po rozdýchání se dostaví obligátní lesní vůně, ale všechno hodně lehce a jemně. Po několika hodinách se přiklání k třešňovým tónům, ale to už jsme se oddávali jen požitkům. V chuti jemná kyselina s ostružinovým tónem a zřetelnou minerálně slanou chutí už od začátku, ohlazené, kulaté ale stále s jistou svěžestí, živé. Ovocná složka je hodně potlačená (lesní plody, ale vzdáleně), ještě zaznamenám lehký dotek tříslovin (je to suché, ale mohl bych psát o zbytkových taninech :o) Jestli tohle víno bylo před pěti lety maskulinní rytírna, tak dnes se jemností blíží spíš ženskému projevu. (Píšu to opatrně, protože si pamatuju jejich Chambolle-Musigny Village jako typicky femininní víno.) Krásně dlouhé a lákavé, 13% alkoholu ukazuje, že i v grandiozním ročníku 2005 se u Arnouxů sklízelo rozumně brzo. Obvykle se tady v závěru textů pokouším o bodové hodnocení, ale tady by to nebylo na místě. Naslepo bych asi dával kolem devadesáti bodů, ale tohle víno je dělané na pití a ne na hodnocení. Někdy v roce 2009 jsem za něj dal asi 40 EUR, stále si myslím, že to byla dobrá koupě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *