Dvakrát červené od Petra Kočaříka

Když jsem přechutnával Kočaříkova vína na Praha pije víno, obdivoval jsem preciznost a čistotu. Teď jsem dostal darem jeho Pinot Noir 2018, odhadem základní Pinot, a obdivuju zase. Podle mých (nespolehlivých) vzpomínek je to o třídu níž než Kočaříkův Pinot Novosady a další pecky, ale sud je tak perfektně použitý, že jsem si lámal hlavu, jestli to popsat jako barrique nebo ne. Po letech přebarikované Moravy to myslím jako uznání, Kočaříkův Pinot je ze sudu lehce oxi, zaoblený, ale bez agresivních taninů. Navrhuju nový marketingový termín, vedle „bez přidané síry“ by se mohlo uplatnit i „bez přidaných taninů“ (a v tomto případě mám na mysli i jen přirozené taniny z dubových sudů).  

Pinot Noir 2018 moravské zemské, Petr Kočařík
Mírně opalizující světlá rubínově červená barva (bez filtrace), vyšší viskozita. Jemná, málo intenzivní vůně peckovin, v chuti lehké, peckovinové, se slabší až středně silnou kyselinou. Asi bych chtěl Pinot s vyšší kyselinou, ale je to ročník 2018. Chuť nanejvýš středně plná, ale dlouhá jako Ostřetín. Charakterem je to severský Pinot se zralým projevem, ještě to není marmeláda, spíš silnější lák ze švestkového kompotu, ale jsou tam přezrálé tóny i vyšší alkohol (13,5%). Na základní moravský Pinot výborný, Kočařík se snaží o preciznost i u vín s menšími ambicemi, než jsou jeho nejlepší Pinoty.

Odměra 2017 moravské zemské, Petr Kočařík
Dokonalá směs, když chcete udělat víno na pití tak, aby si konzument nevšímal odrůd a ocenil samotné víno: Cabernet Sauvignon, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. První má pověst globálně nejrozšířenější odrůdy, která umí nazrávat do vysokých cukrů, druhá je pravý opak a třetí je velká neznámá. Samozřejmě je ještě jedno (lepší) vysvětlení, že vinař smísil hotová vína podle zralosti a chuti výsledné směsi a o jednotlivých odrůdách nepřemýšlel, alespoň ne v teoretické rovině prezentované o větu výše.

Ve skleničce je granátová červená s lehkou opalizací (nefiltrované), ve vůni velmi nenápadné jemné a ovocité. V chuti pěkná kyselina, středně plné nebo spíš lehké, neurčitě ovocné, pevné a spíš málo zralé. Středně dlouhé, zábavné, dobře pitelné. Stejně jako u Pinotu, bylo to v sudu, ale decentně, čisťounce, bez přidaných taninů. Podle etikety 12,5% alkoholu, další plus oproti předchozímu Pinotu :-) Jestli správně odhaduju kategorii (jednoduché pitelné víno), tak za mě vynikající. Podle ceníku Veltlínu jsou Odměry levnější než základní Pinot Noir, já bych (bez ohledu na cenu) doporučil Odměry. Zase je znát Kočaříkova preciznost, čistota, maximalismus.

Předvánoční nabídka, ryzlinky a ostatní :-)

One thought on “Dvakrát červené od Petra Kočaříka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *