Alsaská bedýnka, číslo 41

BLOG P1240626 Kuentz Bas a sklenička.psd

Pozdě, ale přece! V Alsasku jsem byl na výtvědách už v srpnu, ale moji snahu překazilo vinobraní. Sklizeň hroznů začala už s prvním zářím a já se rázem ocitl na vedlejší koleji. Štvalo mě to, ale to bylo asi tak všechno, co jsem mohl dělat. Tedy ono by se třeba něco dalo vymyslet, ale pan Sklenička tvrdošíjně lpěl na tom, že bedýnka bude z husserenského biodynamického vinařství Kuentz-Bas. Úplně se do něj zfamfrněl :o) Když dvacátého září přišel e-mail z Kuentz-Bas, byl jsem už v Toskánsku a dal jsem ještě přednost místním zdrojům, ale do konce října bychom mohli ještě stihnout i přípravu alsaské bedýnky.  

Proto jsem s předstihem zopakoval reportáž o srpnové návštěvě v Kuentz-Bas a dnes jen zopakuju to nejdůležitější. Organické a biodynamické vinařství střední velikosti (cca 300.000 lahví ročně) nabízí vína ve třech řadách. Jen poslední z nich, Trois Chatteaux, je z vlastních vinic a tudíž biodynamická, první dvě řady (Tradition a Collection) vznikají z nakupovaných hroznů. Všechny spojuje nápadná čistota projevu vín, nízký zbytkový cukr a důraz na mineralitu. Tak to aspoň tvrdí moje poznámky ze srpnové degustace ve vinařství, v listopadu si to možná budete moci přechutnat sami.

FB P1240666 Husseren příjezd

Doporučuju přečíst původní článek a nefixovat se na to, že „jen Trois Chatteaux jsou biodynamika.“ Schválně jsem namíchal tři různé výběry vín a myslím si, že při srovnání Trois Chatteaux s víny z nakupovaných hroznů taky dojdete k tomu, že důležitější než biodynamika je v tomto případě preciznost na vinici i ve sklepě a výsledná čistota projevu vín. Úplně jsem z výběru vynechal Grand Cru vína, především z finančního ostychu. Stručné popisky vín jsou v původním reportu z vinařství tady. Nabídnu tři výběry po třech vínech:

A
KB de Kuentz-Bas 2012  – 220 Kč
SYLVANER Trois Chatteaux 2012  – 320 Kč (BD)
PINOT NOIR Tradition 2014  – 330 Kč, celkem 870 Kč

B
PINOT  BLANC Tradition 2013  – 260 Kč
PINOT GRIS Tradition 2013  – 360 Kč
RIESLING Collection 2012  – 350 Kč, celkem 970 Kč

C
PINOT NOIR Collection 2013  – 400 Kč
AUXERROIS Trois Chatteaux 2013  – 350 Kč (BD)
RIESLING Trois Chatteaux 2012  – 470 Kč (BD), celkem 1 220 Kč

BLOG P1240601 SYLV 3 CHAT

Ceny platí pro objednávky minimálně šesti lahví, ale můžete jich objednat i 9 nebo 12. Za pana Skleničku můžu doporučit 2x úvodní trojici a obě zbývající trojice po jedné :o) V první trojici jsou samá krásně pitelná a radostná vína. Bílá směska KB jako překvapivá variace na Edelzwicker, biodynamický Sylván a jednoduchý, pitelný Pinot Noir z nerezu. Áčko je základ!

BLOG P1240599 Lucile degu

Když bude dost přihlášených, objednám vína už po druhém listopadu a přivézt bych je mohl v týdnu po desátém listopadu. Vydávat bych je mohl kolem patnáctého (listopadu). Budu zase potřebovat vaše přihlášky a platby na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze budu 12 a víc lahví rozvážet a doručovat osobně. Přihlásit se můžete tady!

3 thoughts on “Alsaská bedýnka, číslo 41

  1. PNC 2013 paráda :o),ale PNT 2014 přechutnávám druhou láhev a nějak ji stále nemůžu přijít na chuť spíš naopak :-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *