Naslouchejte šumu! 39. Komunitní bedýnky

Sekt s jahodama

V červenci jsem žádné bedýnky neplánoval, ale horko a příležitost rozhodly. Už před dvěma roky navrhovali někteří čtenáři Komunitní bedýnku ze šumivek, ale měl jsem kromě ceny dost dalších důvodů se sektům vyhýbat. Všechny ohledy ustoupily stranou teď, když jsem našel několik mimořádně zajímavých šumivek. Nakonec rozhodlo to, že mám tři vynikající sekty ze třech různých odrůd. Chardonnay, Riesling a Pinot Noir. Naslouchejte šumu!

záklopky

Pro stálé čtenáře to není žádná novinka, že se sektům moc nevěnuju. Občas narazím na zajímavé exempláře, ale teď se mi sešly najednou tři v přitažlivé kombinaci odrůd, tak jsem neodolal. Dva roky jsem vysvětloval odklady tím, že sektová bedýnka bez Champagne by byla jaksi neúplná, kulhavá, a s šampaňským zase moc drahá. Letošní třetí číslo časopisu Víno a Styl (jojo, je to neuvěřitelné, ale tištěné časopisy o víně stále ještě vycházejí!) mi otevřelo oči: běžná cena za domácí sekt je přes 400 kaček, takže jsem byl s cenou 390 Kč za ročníkový sekt ze slavné moselské vinice Ürziger Würzgarten zbytečně levnej…

Rozhodl jsem se pro půl-bedýnku ze tří vín. Chardonnay, Pinot Noir a Riesling jsou základ, ke kterému by asi každý čtenář dokázal vymyslet další tři kousky. Někomu může chybět pravé šampaňské (ale myslím, že až ochutnáte burgundské Crémanty z Chardonnay a Pinotu Noir, už vám tolik chybět nebude). Za sebe bych určitě přidal Prosecco (klidně levné supermarketové, u Prosecca dělá cena velkou část půvabu) a Moscato d’Asti. Zajímavé sekty jsem měl na Loiře ze Sauvignonu (včetně nízké ceny!) a co se moc neví, tak někteří odborníci se v Alsasku zaklínají, že nejlepší sekt je z Pinotu Gris čili rulandského šedého. A letos jsem měl úžasný sekt z Pinotu Meunier, ale to jsme zase v Champagne… Dát to produkčně dohromady do jedné Komunitní bedýnky by bylo příliš složité, mimo jiné i díky spotřební dani, která se ze sektů platí.

Takže k věci, co jsem do Skleničkových Komunitních bedýnek vybral? Tři sekty vyrobené klasickou šampaňskou metodou:

P1200370 HARMONIE 2010 BERTHENET

1. Harmonie 2010 Crémant de Bourgogne, Berthenet et Fils (Chardonnay)
Už jsem o ní psal tady, tak jen ocituju: Má expresivně tvarovanou lahev, přitažlivě střídnou designovou etiketu (no snad až moc strohou). Ve skleničce bouřlivě perlí a musel jsem ho pořádně vymíchat, abych o něm mohl něco napsat. Barva je světlá citronová, šardonková, zřetelně odrůdová, parádní! Ve vůni výrazná jablka čili oxidace, ne přehnaná, ale nepřehlédnutelná. Intenzivně ovocný a kvasnicový závěr. Základní víno muselo ležet delší dobu ve velkých sudech nebo starých malých sudech (barique). Není to žádný úlet, ale oxidativní charakter původního tichého vína je zřejmý.

V chuti kyselina skutečně nezklame a dělá čest ročníku. Je řízná, ale neřeže krky: hádám, že při ležení základního vína v sudu proběhlo jablečno-mléčné kvašení a kyselina jablečná je odbouraná, takže je víno vhodné i pro jemné dámy (se zálibou v suchých sektech). Hodně suché, výrazně odrůdové, burgundské, koncentrované, ovocité, lehce máslové (vyzrávalo v lahvi 30 měsíců), bohaté, v čase proměnlivé, expresivní a krásné pití na dlouhý večer. Víno s osobností a charakterem.

BLOG P1230195 s paní Berthenetovou

V dubnových Komunitních bedýnkách jsem měl základní Crémant od Bertheneta, neročníkovou směs šardonky a Aligoté. Proč jsem nedal rovnou Harmonii? Na únorové degustaci mi ji Francois Berthenet ani nenabídl. Jednak jsme tehdy měli s jeho otcem takové, ehm, nevyjasněné vztahy, jednak bylo Harmonie málo. Vztahy se napravily díky rychlému a hladkému průběhu objednávky vín a nejspíš pomohlo i to, že další podobně hladký obchod jsem udělal s Francoisovým spolužákem Antoinem Bouthenetem z Maranges. (Na horní červencové fotce Sklenička s paní Berthenetovou.)

P1240046 Crémant Bouthenet

2. Crémant de Bourgogne Brut, Domaine Marc Bouthenet (Pinot Noir)
Když jsem v dubnu koštoval v Cheilly s Antoinem Bouthenetem, dal mi Crémant ochutnat s tím, že už je skoro vyprodaný a není na prodej. Teď v červenci mi ho už uvolnil :o) aneb Komunitní bedýnky mění svět k lepšímu! Světloučká slámová barva, no skoro vodová, a bouřlivé perlení. Ve vůni (po vymíchání kysličníku) zřetelně pinotové, v chuti úplně suché, s dobrou kyselinou, svěží, ne moc bohaté, spíš strohé a charakterní. Lehce ovocité (ne přehnaně a spíš do nevyzrálého ovoce, jablka), už mírně nazrálé či zakulacené, krásně odrůdově čisté s lehkým dotekem kvasnicových aromat. Lehce minerální, kamenitý závěr jako u burgundských šardonek. Silné víno, tedy když neberete sekt jen jako pití k bazénu. Vždycky mě baví, když u neznámých vín jsem schopný určit odrůdu… u burgundských Crémantů není velký výběr odrůd, ale stejně! Nejlepší sekty z Pinotu, které jsem pil dříve, byly zaoblené zbytkovým cukrem, tady nic, suché. Hádal jsem, že jde o ročník 2012, ale Antoine mi teď řekl, že je to klasická „šampaňská“ směs několika ročníků.

FB P1230228 Antoine B

Pro Marka Boutheneta dělá sekt Louis Picamelot, jeden z nejuznávanějších burgundských výrobců sektů. Bouthenetovi dovezou hrozny Pinotu z Maranges do Rully a Picamelot jim obstará celou produkci Crémantu včetně mísení ročníků. V tomto případě jde tedy o sekt vytvořený na míru pro jednoho zadavatele, striktně z jeho hroznů. A suchý jako papír, jako dělaný do současných veder. Popravdě mě bílá vína z Pinotu Noir většinou nebaví, něco mi tam chybí, a kromě barvy to souvisí i se svěžestí, kterou u bílých vín očekávám. U Bouthenetova (potažmo i Picamelotova) Crémantu mi nechybí nic, tady je svěžesti i Pinotu habaděj. (Na horní fotce z minulého týdne v Cheilly s Antoinem Bouthenetem.)

P1170776 2012 SEKT trocken ERBES

3. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken, Weingut Karl Erbes (Riesling)

Co může být lepší osvěžení než sekt z pravokořenných výsadeb ryzlinku? Už jsem o něm psal víckrát, byl v ryzlinkových Komunitních bedýnkách a na soutěži Prague Wine Trophy bral zlato za 88 bodů/100. 100% čístý ryzlink z jedné z nejslavnějších moselských vinic. Suchý, ale po moselsku, takže s asi 8 gramy zbytkového cukru, ale za to s parádní kyselinou a projevem klasického ročníku 2012.

P1150213 Stefan Erbes

Ve vůni jde do jablek a hrušek, až do kompotových tónů, je plný ovocem a cukrem. V chuti totéž, zralý projev kompotovaného ovoce, jablka a hrušky, po čase meruňky, zřetelná břidlicová mineralita, která dobré moselské sekty pozdvihuje nad běžnou úroveň. Plné, bohaté až opulentní. Když jsem před dvěma roky dostal poprvé moselský sekt naslepo na soutěži, zaskočilo mě to. Minerální projev i odrůda mi byly důvěrně známé, ale naslepo jsem si to se sektem v první chvíli nedokázal spojit.

P1120420 Hrozen nad Moselou

Organizačně je to jednoduché: oba burgundské Crémanty jsem přivezl z červencové cesty do Burgund. Bylo to buď a nebo, vykoupil jsem poslední lahve, takže teď už je jasné, jaká byla hlavní náplň mé burgundské pracovní dovolené. Od ryzlinkového sektu mám několik posledních lahví ročníku 2012, dalším bedýnkářům přivezu nový ročník 2013. Takže mám dost vín na to, abyste mohli objednávat, buď po třech lahvích nebo rovnou klasickou bedýnku po šesti lahvích. Ceny jsou následující:

1. Harmonie 2010, Berthenet, Chardonnay – 450 Kč

2. Crémant de Bourgogne, Marc Bouthenet, Pinot Noir – 450 Kč

3. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt trocken, Erbes, ryzlink – 390 Kč

Půlbedýnka ze tří vín bude stát 1 290 Kč, six-pack čili šest lahví bude za 2 500 Kč (ušetřím asi 60 kaček za Uloženku). Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Předpokládám, že budu vydávat bedýnky průběžně hned po zaplacení (ryzlinky rychle dovezu) až do výše celkového počtu Crémantů (vykoupil jsem zbytek a víc jich zatím nebude). Kdo dřív přijde, ten dřív mele :o)

BLOG P1230017 Bazén večer po příjezdu

V současných vedrech vám nejlepší osvěžení nabídnou sekty – naslouchejte šumu! Přihlásit se můžete tady

One thought on “Naslouchejte šumu! 39. Komunitní bedýnky

  1. Prosecco mám strašně rád, ale jako součást míchaných drinků – Aperol, Hugo, variace na Kir, … a tam je potřeba spíš jednodušší a primárně ovocné :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *