Fotoseriál z Vinaře roku 2014

P1170729 Petr Marek

Dnes ráno zasedla ve vile Grébovka jedenáctičlenná porota a vybírala vítěznou kolekci vín soutěže Makro Vinař roku 2014. Dám jen pár fotek z ranního startu, vystřídají se na nich všichni porotci a duchovní otec soutěže. Začnu popořádku, Petrem Markem (Český archiv vín), který soutěž vymyslel a pořádá.     

P1170708 Klára Kollárová

V porotě zasedli obvyklí podezřelí, tady Klára Kollárová.

P1170665 Javier Carmona

Javier Carmona, španělský enolog. Díky pozvání pořadatelů jsem mohl být přitom, v sále i v zákulisí, ale omezil jsem se jen na dopoledne. Z účinkování v porotě jiné soutěže si pamatuju, že fotografové nebo novináři při hodnocení trochu ruší, tak jsem rychle udělal pár fotek a zmizel.

P1170636 Linda Jotham MW

Největším lákadlem byla pro mě účast čtyř nositelů titulu Master of Wine. Tak velký výskyt Masterů není běžný ani na velkých evropských akcích a dodává soutěži obrovskou prestiž.  Linda Jotham MW.

P1170672 John Salvi

John Salvi MW, v Čechách a na Moravě asi nejznámější Master of Wine, s předsedou poroty Ivo Dvořákem.

P1170697 Mc Nie copy

Maggie McNie MW, spolupracuje s časopisem Decanter a teď i s Vinařem roku :o)

P1170648 Christopher Burr

Christopher Burr MW, bývalý šéf dražební síně Christie’s pro víno a moderátor aukcí vín. Bude mít ve středu Masterclass čili přednášku ve Vinografu.

P1170712 Elsie Pells

Jihoafričanka Elsie Pells, Cape Wine Master (taky Australian Wine Master). S tou jsem před rokem seděl v porotě jiné soutěže a hodnotili jsme 80 sektů. Bylo to pro mě teprve druhé (pracovní) setkání s degustátorem „z ciziny“ a tak jsem byl na hodnocení vín zvědavý. Elsie vystupuje tak neokázale přátelsky, že jsem si při těch osmdesáti vínech uvědomil, že u degustátora na takové úrovni je společenská vstřícnost a komunikativnost stejně důležitá jako odbornost. Koncentrace certifikovaných degustátorů na Vinaři roku posouvá společenskou úroveň až někam nad mraky :o)

P1170666 Jakub Přibyl

Jakub Přibyl za Asociaci someliérů ČR.

P1170696 Šetka

Michal Šetka z časopisu Wine & Degustation.

P1170650 Valihrach

Jisté je jen to, že Karel Gott moravského vinařství, Jožka Valihrach, Makro Vinaře roku 2014 nevyhraje. Po trojím vítězství letos kolekci neposlal a zasedl v porotě. Na fotce zkouší nový tablet, na kterém běží aplikace ShirazCode. Tu původně přivedl na svět Petr Javůrek jako otevřený systém, tedy s možností stažení a užívání zdarma – to by umožňovalo i to, že byste pod stejným softwarem mohli hodnotit vína se skupinou přátel doma na mobilních telefonech (a výsledky srovnávat s výsledky oficiální soutěže, třeba právě Vinaře roku). Ale uvidíme, jak se ShirazCode vyvine… (jen bych navrhl zásadní vylepšení, českému systému by víc slušel název RyzlinkCode :o)

Osmičku finalistů tvoří následující vinařství:

 • Vinařství Kolby Pouzdřany
 • Vinařství Spielberg Žarošice
 • Vinařství Mikrosvín Mikulov
 • Vinařství Vitis Strážnice
 • Milan Sůkal Nový Poddvorov
 • Tanzberg Mikulov
 • Vinařství Volařík Mikulov
 • Vinné sklepy Valtice

Jednoho z finalistů jsem až doteď neznal, a kdybych měl někomu držet palce, tak bych našel hned dva podniky. Řekl jsem Petru Markovi, ať mi vysvětlí pravidla soutěže nejlépe jednou větou, a strávili jsme hovorem dlouhou chvíli, protože jednoduché to není. Kdybych to měl co nejvíc zjednodušit, přirovnal bych systém k soutěži o nejlepší kolekci vín, která se tradičně vyhlašuje na moravských koštech (a výhry si vinaři nejvíc považují).

P1170731 Roman Pokorný a P Marek

Na fotce Roman Novotný a Petr Marek cpou lahev nestandardních rozměrů do pytle, který má znemožnit identifikaci vína. Měl jsem možnost degustovat vína, která se vrátila od poroty, i nakukovat do tabletu s průběžnými výsledky hodnocení, ale o tom se nebudu rozepisovat: pro hodnocení tady je početná a kvalifikovaná porota a výsledky si pořadatel zveřejní sám – mimochodem v minulých letech je zveřejňoval velmi podrobně. Vyhlášení vítězů dvanáctého ročníku je naplánované na čtvrtek od 19 hodin na Žofíně.

5 thoughts on “Fotoseriál z Vinaře roku 2014

 1. Pokud jde o objektivitu, tu by snad zaručili i domácí hodnotitelé :o) Myslím, to Petr Marek dělá z fandovství – zve sem špičkové znalce už léta, ale až poslední roky se mu daří získávat jich tolik.

 2. Na fotce s Petrem Markem není Roman Pokorný, ale Roman Novotný, nepletu-li se. A pokud se nepletu, musím říci, že to by měl pan Sklenička vědět, protože Roman mu nejméně jednou na MasterClass Tasting při Prague Wine Week naléval víno :-)

  1. Opraveno, děkuju! To jsou ty texty dokončované pozdě večer: tak jsem se bál, že zkomolím kméno někomu ze zahraničních účastníků, až jsem v posledním odstavci zvojtil Čecha, kterého ze všech zmiňovaných vídám nejčastěji. Omlouvám se čtenářům i Romanovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *