Učíme se zeměpis v deváté třídě

Při večeři jsme s dcerou probírali školu. Moje děti mají problém s moderním zkoušením Zeměpisu. Na dceřině gymplu se praktikuje zkoušení tak zvané orientace, to je… no to radši ani nechtějte vědět. Paní profesorka hlásí názvy a žáci ukazují prstem na mapě, kde by se to třeba mohlo nacházet. Fakt! To bych si nevymyslel.

BL P1330800 Anča v uličce

Tati, a víš třeba, kde jsou Nové Hrady?  
No to je asi v jižních Čechách? U hranic s Rakouskem, pod Třeboní? Jak jsme jeli o prázdninách na kanoi Lužnici, tak tam někde. Tam odtud jsem znal jednu dámu… no ale to bylo už dávno potom, co jsme se rozvedli s maminkou… Co tam máš dalšího?

Tak kde je Metuje?
To úplnou náhodou vím! To je řeka ve východních Čechách. Dělá krásný údolí mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Tomu údolí se říká Peklo, je to romantickej kaňon jako z westernu a je tam největší hustota trampských osad v Čechách. A mimochodem, víš jak se jmenuje Náchod v nejlepší české literatuře? (neví…) První vydaná kniha Josefa Škvoreckého začínala slovy SSSR – jen se neposer! a popisovala pět dní květnového povstání roku 1945 očima patnáctiletého puberťáka, přesně jako jseš ty. Odehrává se v Náchodě, tak aby autora místní rodáci nelynčovali, přejmenoval v knize Náchod na Kostelec. Jestli se někdy budeš chtět dovědět něco o roce 1968, určitě si přečti Škvoreckého Lvíče. Je to sice jen detektivka, ale je to jeho nejlepší kniha. Vystupuje tam spousta známých lidí z politiky i umění pod snadno rozluštitelnými pseudonymy, další postavy jako kompilace několika reálných postav a jako Světoznámý dramatik dokonce pozdější prezident. A všude je Kostelec, tedy Náchod.

Sázavský klášter 2017

No jo pořád… ale tohle nebudeš vědět: kde je Želivka?
Řeka, asi čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, někde u Sázavy. Teče do Vltavy asi. To znáš i ty, protože jsem tě před dvěma lety na Velikonoce vytáhl do Sázavského kláštera. Kousek pod ním v zatáčce je cukrárna a dali jsme si tam zmrzlinu. Jo a z Želivky se bere pitná voda pro Prahu. To proto, že to je blízko. Další otázka?

BL Ostružiny

Tak kde je Bečva?
To je řeka, kousek pod Ostravou, u Valašského Meziříčí? Myslím, že jsou dvě, Rožnovská a Vsetínská Bečva, a stékají se u Valmezu. Tohle by se ti mohlo líbit – jedna z nich teče krásným údolím od slovenských hranic k Valmezu, a skoro u hraničního přechodu Makov je penzion Ebeka. Jezdili jsme tam blahé paměti s tvojí matkou a nejspíš jsi tam byla ještě v jejím břiše. Mají venku gril a jednoduché pokoje jako strahovské  koleje, se sprchama na chodbě. Jezdili jsme tam na konci července rovnou z Horňáckých slavností, protože lesy kolem byly plné borůvek a malin. Ráno jsme šli s miskou do lesa a ke snídani jsme si posypali cukrem kilo borůvek, lesních jahod a malin. K obědu byl pstruh na grilu a pár piv a k večeři procházka po lese. Co tam ještě máš?

Tati… (otráveně) Oslava?
No to je ale těžký! Vy teď v zemáku berete řeky? Tahle je na jižní Moravě, možná na pomezí Čech a jižní Moravy. Leží na ní městečko Náměšť nad Oslavou, kde byla za socíku vojenská základna, asi letecká. Ale úplně nejzajímavější na tom je folkovej festival v Náměšti na začátku sedmdesátých let, kterej komouši na poslední chvíli zakázali. Nebo nezakázali? Každopádně pro ten festival složil Jarda Hutka svoji nejlepší písničku, která končí slokou

Velká je zem, šplouchá na ní voda
Co je však největší? Ta lidská svoboda.

takže se potom nikdo nedivil, když ho komouši vyhnali do emigrace. Já ti ji zahraju, přines mi kytaru!

Tati, nech toho! Ty neumíš hrát na kytaru a já se musím jít učit ten blbej zemák!
No jo vlastně, neumím… ale co myslíš, že dělám? Učím tě zemák!

BL AA 040 Porta Negra

Potom jsme probírali přechodníky, ale o těch jsem už nic nevěděl. Vlastně tady píšu většinou o víně, ale při zemáku s dcerou mi došlo, že o víně uvažuju úplně stejně jako o jejím zeměpise. Víno se taky nejlíp studuje tam, kde roste, aspoň myslím. Kéž by jí to někdy k něčemu bylo!

Ve škole je v roce 2019 zkoušejí z toho, jestli umí neznámé zeměpisné názvy ukázat na mapě. Měsíc předem dostanou seznam 200 pojmů a potom se zkouší :-) Na třídní schůzce jsem zjistil, že některým matkám se to líbí: namísto obvyklého luštění křížovky v neděli odpoledne dcerám  na mapě vyhledávají neznámá místa…

2 thoughts on “Učíme se zeměpis v deváté třídě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *