Resumé listopadové cesty do Toskánska je jednoduché. Cílem bylo navštívit dvě nová vinařství a potvrdit si dojmy z předchozích degustací jejich vín. To se splnilo, jen jsem místo většího nákupu přivezl jen po krabici vzorků. Znova mě dostaly dvě vína z Vernaccie di San Gimignano.
Vlastně jsem si jen tak zajel na zdvořilostní návštěvu do Podere Canneta a odjel jsem nadšenej a natěšenej. Pravidelní účastníci komunitních bedýnek ho znají z dubnového vydání, jinak je Stefano Grandi průkopník organického zemědělství (a vinařství) v San Gimignanu. Má jen asi pět až šest hektarů vinic a věnuje se hlavně Vernaccii, jak jinak. Já jsem z dubnových bedýnek nejvíc ujížděl na jeho La Luna e Le Torri 2015, úplně netradiční verzi Vernaccie chované rok v pětisetlitrovém sudu na kvasničních kalech. Teď jsem přijel právě včas, když Stefano nalahvoval tři vína. Fiore Rosso 2016 je čistý Merlot kvašený i školený v nerezovém tanku, příjemně ovocný a dobře pitelný. Ovoce, lehká struktura, nic převratného, ale pohoda. Zenith 2016 je čisté Sangiovese školené v sudu. Přibylo struktury, přibylo i trochu ovoce, malinko taninů v závěru, ale všechno je už zaoblené a vlastně hned pitelné. Vinař chce víno nechat ještě pár měsíců v lahvi, mě to baví už teď.
Vernaccia La Luna e Le Torri 2016 je třetí čerstvě nalahvované víno. Má nově upravenou etiketu, graficky čistší, a hodně plnou zlatožlutou barvu. Večer na penzionu to srovnávám s předchozím ročníkem a barva je výraznější o dvě třídy, velký rozdíl. Na prvním setkání mě nová Luna e Le Torri úplně sestřelila barikovou vůní. Po dvanácti letech mi připomněla, jak jsem v mladistvém nadšení spojoval kokos, topinky a další atributy dubového sudu s odrůdou. První vánoce po objevení burgundských šardonek jsem na Štědrý večer otvíral barikované Burgundy, a Grandiho Vernaccia mi tu vzpomínku přivolala. Dnes už vím, že to je sud a ne hrozny, a tahle Vernaccia má i dost ovoce, ale paměť je paměť :-)
Navíc Grandi to nepřehnal, bariku je tak akorát (ostatně to nebyl barik, ale pětistovka). V dubnu mi Stefano řekl, že u Vernaccie se nijak nepřehání redukce úrody, protože není důvod se bát přetížení keřů. Vernaccia prostě dává vysoké výnosy. Tehdy mě to dost zarazilo, ale jeho Luna e Le Torri 2016 je rozhodně koncentrovaná, je to vidět na vzhledu a je to cítit v puse (ve vůni ještě převládá dub, ale krémovost a koncentrace se v chuti nedá přehlédnout). Pěkná kyselina, citrusy a žluté ovoce, trochu to jde až do meruněk. Středně plné, lehce kořeněné trochou taninů ze sudu. Barikový dojem ještě podtrhuje koncentraci. Když u vína sedím celý večer a postupně se ohřívá, dávám za pravdu vinaři, že by se mělo ještě s pitím počkat. Taniny vystupují mnohem víc, než při degustaci studené lahve ve vinařství, přidává se koření a drobné hrany v chuti. Ale za pár měsíců to bude skvělý!
Když jsem tam jel, vlastně jsem nevěděl, že už nalahvoval novou Lunu a Věže. Chtěl jsem si koupit pro sebe krabici předchozího ročníku, protože to byl pro mě velký objev. Dopil jsem ho v červenci. Cestou do San Gimignana mě teď napadlo, že jsem ho ani neměl prodávat. Měl jsem si ho nechat pro sebe :-) V přímém srovnání to ročník 2015 má těžké. Nový ročník je koncentrovanější a má všeho víc. Všeho, co se vám na 2015 líbí, je v 2016 dvojnásobně. Když začnete ochutnávat patnáctkou, je to výborné. Patnáctka má vše dobré z šestnáctky, ale je srovnaná, sladěná, ohlazená, lehká a dobře se pije. Když se po dvou deci šestnáctky vrátíte zpátky k 2015, už vám v ví chybí ty svaly, síla, koncentrace. Ale ono to tam je, ve skutečnosti je na tom nejzábavnější právě srovnávání.
Potom jsme ještě šli ochutnat novou Vernacciu z tanku (na horní fotce z domácí degustace je ve skleničce). Stefano mi natočil krásnou degustační dávku, asi decku, a tentokrát jsem nic nevyplivoval. Silné, svěží, ještě kvasnicové a zároveň vápenité až křídovité, s hořkým závěrem, jak bývají živá vína z tanku. Chvíli jsme tlachali o síření a lahvování (Stefano síří na 50 mg, podle DOCG regulí musí filtrovat a bál by se prodat víno do světa úplně bez síry) a když viděl, že mě to zajímá, po chvíli mi nabídl, že mi příště nalahvuje několik lahví Vernaccie rovnou z tanku, bez síření. Moc mě to lákalo, ale namouduši že jsem se pro koupi Luny a Věží rozhodl bez tohoto úplatku! Jak už jste asi tušili, o dva dny později jsem se vrátil a koupil plný kufr obou ročníků Luny a Věží, půl na půl.
Kdybych se náhle o Vánocích na blogu odmlčel, můžou za to dva kartony nefiltrované a nesířené Vernaccie. V Itálii se nehotová vína téměř nikdy nepředkládají k degustaci, a pro milovníky italských vín je to podobné, jako když opilý Egon Bondy v Něžném Barbarovi vykřikoval, že vyleze do nejvyššího patra indické filosofie a odkopne za sebou žebřík, aby za ním nikdo nemohl vylézt :-) Na Facebooku jsem napsal, že šest lahví kalné Vernaccie nabídnu zájemcům, kteří koupí dvě krabice opravdové Vernaccie. Tak se stalo, že se hned ozvali dva a pro opravdové fanoušky a milovníky kalných kvasnicových vín mám už jen čtyři lahve :-)
Prakticky vzato do Vánoc zbývají už jen dva týdny, ale ještě bychom mohli Ježíškovi pomoct a jednu toskánskou bedýnku stihnout. Zajel jsem i do Montepulciana a koupil dostatek Vino Nobile di Montepulciano 2014 z Tenuty di Gracciano della Seta. Jestli se na ni pamatujete z červnové bedýnky a jestli se vám líbila, tak vám teď prozradím, proč je tak dobrá. Ročník 2014 považoval vinař Beppe Rigoli za komplikovaný a po velkém úspěchu s Riservou 2012 se rozhodl Riservu 2014 nedělat. Když mi to teď ve středu v Graccianu Julio Straccia řekl při degustaci, bylo to jasné. Takže hrozny připravené pro Riservu skončily ve Vino Nobile 2014? zeptal jsem se. Přesně tak. Samozřejmě že objem výroby Vino Nobile bývá vyšší než objem Riservy, ale ten rozdíl je patrný. Vino Nobile 2014 je vylepšené koncentrovanějšími hrozny, původně plánovanými na Riservu.
Přivezl jsem tři vína:
Vernaccia La Luna e Le Torri 2015 DOCG, Podere Canneta – 300 Kč
Vernaccia La Luna e Le Torri 2016 DOCG, Podere Canneta – 300 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2014, Tenuta di Graciano – 420 Kč (Sangiovese z velkých dřevěných sudů)
Můžete si je poskládat podle svého, nabízím několik příkladů:
bedýnka A, 3 vína
La Luna e Le Torri 2015 – 300
La Luna e Le Torri 2016 – 300
Vino Nobile 2014 – 420
celkem 1020 Kč plus 60 Kč na Uloženku, takže 1080 Kč
bedýnka B, 6 vín
2x La Luna e Le Torri 2015 – 300
2x La Luna e Le Torri 2016 – 300
2x Vino Nobile 2014 – 420
celkem 2000 Kč, příplatek za Uloženku nebudu při šesti lahvích účtovat
Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku vín od sangimignanského vinařství Podere Canneta a z Gracciana, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Jestli chcete odjet na dovolenou, můžete si termín odeslání vín posunout podle svých potřeb. Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví zdarma). Přihlásit se můžete tady.