Toskánské Komunitní bedýnky – 30

Toskánská silnice

Většina pravidelných účastníků se ještě nepropila Alsaskem, ale jiní už píší, abych čekání na toskánskou bedýnku neprotahoval:o) Tentokrát to budu připravovat postaru, napřed přihlášky a potom dovoz, takže to bude trvat déle a vína budu mít k dispozici nejdříve po 15. září, spíš ještě o týden později. Přesto bych rád přihlášky uzavřel už příští týden. Toskánské bedýnky říznuté Loirou!    

Bude brožurka? Dostal jsem pár dotazů na to, jestli bude v příští bedýnce zase brožurka. To je tak: vytiskl jsem do alsaských bedýnek dvě verze brožurky s komentáři o vínech, vinaři a Alsasku vůbec (byly dvě bedýnky, tak byly i dvě brožurky). Jen tak, chtěl jsem si to vyzkoušet a bylo dost času na přípravu. Rád bych v tom pokračoval, ale záleží to na tom, jestli budu mít včas podklady k vínům. Jestli se doprava vína nezpozdí. Jestli nedojdou barvy v tiskárně. Prostě když všechno poběží podle plánu, brožurka bude :o)

Září v Benátkách

Toskánskou bedýnku jsem měl připravenou už na konci července, jenže potom přišel italský srpen. Italofilové už vědí, že v srpnu jsou v Itošce celostátní prázdniny. Chiuso. Neseženete dopravce, který by vám i Itálie něco přivezl, jedině za nesmyslně vysokou cenu. Místo Toskánska jsem vyjel na tři návštěvy do Alsaska a přivezl víno od Laurenta Scheideckera. Ale Toskánsko jsem nezatratil, i když by se pár důvodů našlo.

Brancaia cestou

Chtěl jsem udělat proti loňsku nějaké změny a vrátit se k Santiniho Vernaccie di San Gimignano. To se nepovedlo, protože kombinace (nijak velkého) zvýšení cen Vernaccie a vzestup kurzu EURO k 28,50 byla smrtící jako dvojitý Nelson. Vernaccia za 290 Kč ztrácí hodně ze svého půvabu a nemůže přebít Sauvignon z Pouilly-Fumé kolem 300 kaček. Nakonec jsem se po (docela drahém:o) vyzkoušení spousty dalších variant rozhodl zopakovat loňské prázdninové bedýnky s jednou změnou: místo základního Pinotu Noir z Loiry chci barikované červené Coteaux du Giennois, o které jsem psal už tady. Zkušenosti s dopravou z Francie nabádají k opatrnosti, ale riskoval jsem už loni s Treuilletovým Pouilly-Fumé 2012 a vyplatilo se to! Takže stručný přehled vín, ze kterých bych chtěl bedýnku složit:

3x Marchesi Ginori

1. Campordigno 2010 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. Typicky toskánské a příjemně pitelné, jednoduché víno, Merlot s 13,5% alkoholu vyzrávaný ve velkém dubovém sudu. Opojná sametová vůně s červeným ovocem, jednoduchá suchá chuť s odbouranou kyselinou, třešňovou ovocností, dotekem čokolády a toskánskou vyprahlostí, podporovanou vyzrálými tříslovinami. Už jsem ho měl v bedýnkách dvakrát, je to základní víno s výborným poměrem kvality a ceny. 230 Kč / letos za 10 EUR ve vinařství.

P1170176 Macchion del Lupo 09

2. Macchion del Lupo 2010 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. 100% Cabernet Sauvignon. Tuhle odrůdu doma otvírám jen když se tomu nedokážu vyhnout, ale uprostřed červencového vymýšlení toskánské bedýnky jsem objevil poslední lahev Lupo 2009 z loňských bedýnek a byla výborná. Přiměla mě otočit pokud jde o Vernacciu a Cabernet. Jestli můžu mít obě vína za stejnou cenu, je Cabernet Lupo jasná volba. 290 Kč / asi 12 EUR ve vinařství.

Vinice Bolgheri

3. Castello Ginori 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci. Nebylo co řešit, ročník 2009 byl loni výborný a dám mu přednost před novým. Čistý Merlot, výběr z nejlepších hroznů, vlajková loď vinařství. 480 Kč / asi 20 EUR ve vinařství.

P1170781 Pergolaia

4. Pergolaia 2009 IGT Toscana, Caiarossa. Sangiovese s malými přídavky Merlotu, Cabernetů Franc a Sauvignon z biodynamického vinařství Caiarossa. Pergolaiu 2009 jsem v listopadu poslal na soutěž Prague Wine Trophy, dostala velkou zlatou medaili za 91 bodů a cenu pro nejlepší „neznačkové“ Sangiovese. Podle mého soukromého hodnocení od té doby nazrála a je připravená k vypití. Je to sice jediné Sangiovese v bedýnce, ale stojí za to – většinou pijeme Sangiovese příliš mladé, tentokrát si je můžete vyzkoušet vyzrálé a na vrcholu. Pěkná kyselina a ostružinovo-karamelový závěr. Pergolaiu 2009 doporučuju otevřít před adventem, kdo se s ní chce  bavit i v roce 2015, měl by si koupit už další ročník. 450 Kč (cca 16 EUR ve vinařství, nevím přesně: stávala 14,50, ale zdražili).

PF 2013 Etiketa

5. Pouilly-Fumé 2013, Sébastien Treuillet. Z Toskánska utíkám do francouzského údolí Loiry k další bedýnkové klasice. Treuilletovo Pouilly-Fumé 2012 jsem poslal soutěžit mezi Sauvignony na Prague Wine Trophy 2013. Odneslo si s 89 body zlatou medaili a cenu pro nejlepší francouzský Sauvignon v soutěži. Dvanáctka už je vyprodaná, ale podle vzorků, které mi pan Treuillet poslal v únoru, ji nový ročník dobře nahradí. Nebude tak ovocný, ale bude podobně jemný a výrazně minerálnější. S cenou kolem 320 Kč je to asi nejlevnější možný výlet mezi francouzskou elegantní elitu. Ceny ve vinařství neznám, vinotékové ceny jsou tady.

Treuillet s pipetou

6.  Coteaux du Giennois 2013 AOC, Sébastien Treuillet. Směs Pinotu Noir a Gamay, podle trochu obtížně pochopitelných apelačních pravidel nesmí žádná odrůda přesáhnout 80%. Tady musím zariskovat, protože jsem loni v únoru u Treuilleta i letos v únoru doma ochutnával ročník 2012. Byl parádní, ale už je vyprodaný a tak objednám nový ročník. 300 Kč.

Celkem 6 vín za 2070 Kč.

74f581867b_49392696_o2

Změna vyhrazena, poslední dvě vína nemám stoprocentně jistá. V případě nouze je nahradím jiným vínem za podobnou cenu. Navíc je možné, že si vína z Toskánska budu muset přivézt sám, a v tom případě budu v pokušení dovézt zase Vin Santo nebo nějakou jinou lahůdku. Distribuce proběhne v Uložence.cz (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Plzeň, Ústí nad Labem a České Budějovice, taky Bratislava). Kdo máte daleko do Uloženky, budete si muset připlatit 160 Kč za Českou Poštu. Budu zase vybírat zálohové platby, abych věděl, kolik lahví mám přivézt. Chtěl bych vína objednat po 8. září a distribuci začít po 15. září nebo o týden později.
.
Uloženka i balíky fungují individuálně, takže jestli budete na dovolené a hodí se vám odklad doručení, napište mi to v přihlášce do poznámek. Přihlašujte se tady!

3 thoughts on “Toskánské Komunitní bedýnky – 30

  1. Dobré zprávy při pondělku. Méně už všeobecné zdražování a kurz koruny vůči euru.

    1. Nechtěl jsem tím zaplevelovat článek, tak jsem omluvnou poznámku k cenám nakonec vyškrtl. Ale je to tak a lepší to zatím nebude, plíživé drobné zdražování výrobců a skokové změny kurzu koruny zvedají ceny. Špekuloval jsem o lacinějších náhradách, ale i s nimi mi vyšla cena o 10% vyšší než před rokem. To jsem zavrhl, protože nechci bedýnku zároveň dražší a horší. Když už musí být dražší, tak ať je raději lepší :o)

      Tím vítám Vaši objednávku několika bedýnek a koukám, že zaměstnanci hlavního viníka zvýšení kurzu loajálně objednávají míň :-(((

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *